logo

fizykaDlaczego grafen jest taki niesamowity?

Dlaczego grafen jest taki niesamowity?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

1. Wytrzymałość grafenu jest około 325 razy większa od stali.

2. Struktura grafenu składa się tylko z jednej warstwy atomów węgla (0.3 nanometra), jednak należy do najgęstszych struktur na świecie, struktura plastra miodu jest przy tym tak szczelna, że nie przepuszcza nawet gazów (idealna do filtrów np: uzyskiwanie pitnej wody ze słonej!), jest przy tym przeźroczysta i jednocześnie pochłania światło !

3. Grafen jest przy tym niesamowicie elastyczny można go wyginać lub rozciągać nawet o 20 proc. w stosunku do stanu pierwotnego, z grafenem zwijany ekran to żaden problem.

4. Grafen jest doskonałym przewodnikiem, energię elektryczną przewodzi o 1,6 efektywniej od miedzi, a ciepło nawet 10 razy lepiej. Aż się więc prosi o powstanie na bazie grafenu super wydajnych komputerów (nawet ponad 200 razy wydajniejszych niż obecnie) oraz nowych, super oszczędnych żarówek. Grafen jest tani w produkcji i naukowcy cały czas chwalą się nowymi osiągnięciami w tym zakresie, ostatnio pojawiła się informacja, że niemieccy naukowcy uzyskali grafen z .... potu (z postaci gazowej) ! Wygląda więc na to, że najtańszy grafen można uzyskać właśnie z substancji zawierających związki węgla, są tanie i łatwo dostępne.
Popularne pytania
Co to za zwierzę?
Czy homoseksualista może zostać księdzem?
W którym kraju zakazano siorbania podczas jedzenia zupy w miejscach publicznych?
Na jaką wysokość może unieść się chmura?
Czy najnowsze wykrywacze kłamstw można oszukać?
Co w Rosji przynosi pecha?
Jak najłatwiej ożywić wspomnienia?
Człowiek ma więcej biało-czarnych czy kolorowych snów?
Z powodu legalizacji sprzedaży marihuany w USA kartele narkotykowe tracą miliardy?
Co to jest pocałunek “9 i pół tygodnia”?
Czy rekiny chorują na raka?
Czy powinno się spać w majtkach?
Ile procent ludzi ma naturalne blond włosy?
Ile zajmuje zapuszczanie włosów do pasa?