logo
historia

Warto pamiętać, że nie całe UPA było odpowiedzialne za ludobójstwo na Wołyniu.

 
Warto pamiętać, że nie całe UPA było odpowiedzialne za ludobójstwo na Wołyniu.

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Nie całe UPA odpowiada za ludobójstwo na Wołyniu, wśród ukraińskich nacjonalistów znaleźli się również ludzie honorowi, którzy nie chcieli mieć na rękach krwi swoich bezbronnych sąsiadów. Wśród nich był działaczy politycznych UPA, dowódca Siczy Poleskiej Taras Borowec ps. Taras Bulba. Partyzanci Bulby zostali jednak spacyfikowani przez banderowców. W sierpniu 1943 roku banderowcy rozbili sztab Siczy Poleskiej, a żonę Boroweca zamordowali. Według danych zebranych przez IPN 384 Ukraińców zostało zamordowanych przez UPA za udzielanie pomocy Polakom. Mówiąc o wołyńskim ludobójstwie powinniśmy o tym pamiętać, jak również o tym, że AK, która szykowała się do samobójczej akcji "Burza" nie pomogła Polakom na Wołyniu, w takim stopniu jak mogła.
W sumie UPA wymordowała około 120 tys. Polaków, w tym również kobiet i dzieci. Dopiero Akcja Wisła (1947) zakończyła działanie UPA i OUN na tym terenie.

Ireneusz Piotrzkowicz
Foto (c) pl.wikipedia.org