logo

człowiek
Mapa temperatury na głębokości 2000 metrów p.p.t. (Szewczyk, 2010 – zmodyfikowana).

Mapa temperatury na głębokości 2000 metrów p.p.t. (Szewczyk, 2010 – zmodyfikowana).
Szacuje się, że Polska posiada bardzo dobre warunki geotermalne, z tego względu, że w 80% nasz kraj pokrywają trzy tzw. prowincje geotermalne - przedkarpacka, karpacka oraz centralnoeuropejska. Temperatura dla w/w obszarów waha się od 30⁰C aż do 130⁰C. Temperatura taka występuje w skałach na głębokości od 1 do 10 km. Możliwość wykorzystania wód geotermalnych dotyczy 40% obszaru kraju (wydobycie jest opłacalne). Ze wszystkich odnawialnych źródeł energii najwyższy potencjał techniczny posiada właśnie energia geotermalna. Jest on szacowany na mniej więcej na poziomie 1512 PJ/rok (PJ = 1015 J), co stanowi ok 1/3 zapotrzebowania na ciepło w Polsce. Z opracowanych do tej pory badań i ekspertyz wynika, iż na obszarze naszego kraju znajduje się co najmniej 6600 km2 wód geotermalnych o temperaturach rzędu 27-125⁰C. Wody termalne w Polsce wykorzystuje się przede wszystkim w rekreacji i agroturystyce, ale zaczyna również dochodzić do głosu przemysłowe ich eksploatowanie w ciepłownictwie. Jedyną metodą na wydobycie głęboko zalegających pokładów wód termalnych jest odwiert, jego głębokość w głównej mierze decyduje o opłacalności całego przedsięwzięcia, im głębiej tym więcej energii wytraca się w drodze ku powierzchni, a co za tym idzie przedsięwzięcie staje się mniej opłacalne. Wykorzystanie energii geotermalnej w Polsce zależy przede wszystkim od prawidłowego opracowania projektów gwarantujących konkurencyjność ekonomiczną i ekologiczną względem innych nośników energii. Projekty te powinny być skierowane na kompleksowe, maksymalne wykorzystanie energii geotermalnej tzw. niskotemperaturowej (ciepło) i wysokotemperaturowej (prąd i ciepło). (źródło: naszaenergia.kujawsko-pomorskie.pl)

Polska leży poza strefami współczesnej aktywności tektonicznej i wulkanicznej, stąd też pozyskiwanie złóż pary z dużych głębokości do produkcji energii elektrycznej jest na dzisiejszym etapie technologicznym nieopłacalne ekonomicznie. Występują natomiast w naszym kraju naturalne baseny sedymentacyjno-strukturalne, wypełnione gorącymi wodami podziemnymi o zróżnicowanych temperaturach. Temperatury tych wód wynoszą od kilkudziesięciu do ponad 90°C, a w skrajnych przypadkach osiągają sto kilkadziesiąt stopni co sprawia, że znajdują one zastosowanie głównie w energetyce cieplnej.
W naszym kraju istnieją bogate zasoby energii geotermalnej. Ze wszystkich odnawialnych źródeł energii najwyższy potencjał techniczny posiada właśnie energia geotermalna. Jest on szacowany na poziomie 1512 PJ/rok, co stanowi ok. 30% krajowego zapotrzebowania na ciepło.
Bardzo ważny jest fakt, iż w Polsce regiony o optymalnych warunkach geotermalnych w dużym stopniu pokrywają się z obszarami o dużym zagęszczeniu aglomeracji miejskich i wiejskich, obszarami silnie uprzemysłowionymi oraz rejonami intensywnych upraw rolniczych i warzywniczych. Na terenach zasobnych w energię wód geotermalnych leżą m.in. takie miasta jak: Warszawa, Poznań, Szczecin, Łódź, Toruń, Płock.
Z opracowanych dotychczas badań i analiz wynika jednoznacznie, iż na obszarze Polski znajduje się co najmniej 6600 km2 wód geotermalnych o temperaturach rzędu 27-125°C Zasoby te są dość równomiernie rozmieszczone na znacznej części obszaru Polski, w wydzielonych basenach, subbasenach geotermalnych, zaliczanych do określonych prowincji i okręgów geotermalnych. (źródło: pga.org.pl)
Popularne pytania
Ile polskich poborowych zginęło w rosyjskiej armii w latach 1832-1877?
Które zwierzę jako pierwsze znalazło się w kosmosie?
Po myciu zębów wszystko smakuje lepiej czy gorzej?
Co było pretekstem do budowy Unii Europejskiej?
Co znajduje się na zdjęciu?
Na co liczyli powstańcy styczniowi?
Czy mleko matki traci wartość?
Jak jest po japońsku “poproszę 4 pomidory”?
Która drużyna piłkarska w historii Mistrzostw Świata przegrała najwięcej meczy?
Czy produkty spożywcze wielkich koncernów są takie same w Polsce i Niemczech?
Dlaczego przerwano misję Apollo 13?
Czy pojawiające się bąble w kałużach zwiastują długotrwałą ulewę?
Kiedy włosy rosną szybciej - latem czy zimą?
Czy słonie boją się pszczół?