logo

chemiaCzy bakterie produkują złoto?

Czy bakterie produkują złoto?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Nie, przynajmniej nie wszystkie, wyjątek stanowi bakteria Delftia acidovorans, które produkują złoto z trujących dla nich jonów złota. Wspomniana złota bakteria zamieszkuje w pobliżu cennych złóż, kiedy ma kontakt z trującymi dla niej jonami tego cennego pierwiastka zaczyna się bronić i wytwarza substancję chemiczną (delftibaktynę A), która neutralizuje jony złota, przekształcając je w nieszkodliwe złote nanocząsteczki o średnicy od 25 do 50 nanometrów. Nanocząsteczki gromadzą się poza komórkami bakterii, tworząc zabarwiony na czerwono roztwór koloidalny. Badania przeprowadził zespół Nathana Magarveya z McMaster University w Hamilton. Odkrycie raczej nie nadaje się do produkcji złota na masową skalę, ale może pozwolić na wytrącanie złota z np: wody, albo budować wykrywacze złota w rzekach.
Jeśli chodzi o złoto wydobywane to, jak wszystkie pierwiastki o liczbie atomowej większej niż żelazo, powstaje w wyniku procesu nukleosyntezy w supernowych. Liczba atomowa złota 79 czyni je jednym z najcięższych pierwiastków występujących naturalnie. Eksplozje supernowych rozpraszają bogaty w metale pył (w tym metale ciężkie, z których formują się systemy planetarne, takie jak np. Układ Słoneczny). Ziemia w czasie formowania się ok. 4,5 miliarda lat temu składała się z płynnej magmy. W czasie procesu stygnięcia, najcięższe pierwiastki, w tym złoto, tonęły w jej wnętrzu. Złoto obecnie znajdujące się w płaszczu i skorupie ziemskiej dotarło na Ziemię znacznie później, w okresie tzw. Wielkiego Bombardowania kiedy w Ziemię uderzył meteoryt o znacznej masie (do 1% masy Ziemi) zawierający między innymi złoto.
Popularne pytania
Jak długo trwała najdłuższa rozgrywka w Monopoly?
Co to jest stalking?
Co oznacza jednolity, biały i dość gruby nalot na języku?
Czy w Polsce istnieją się miasta widma?
Jak jest po japońsku “kocham cię!”?
Czy picie piwa uspokaja?
W którym roku wykonano to zdjęcie?
Co zawiera więcej cukru - truskawki czy cytryny?
Co sprawia, że ćmy lecą do światła?
Ile kilometrów liczy najdłuższa trasa kolejowa świata?
Ile osób uciekło z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau?
Ile mięśni twarzy angażuje francuski pocałunek?
Czy krewetki z rodziny Alpheidae używają do polowania głośnego dźwięku który zabija przepływającą w pobliżu rybę?
Co w miejscowym języku ebrie oznacza słowo "Abidżan" - stolica Wybrzeża Kości Słoniowej?