logo

psychologiaCzy muzyka może mieć działanie narkotyczne?

Czy muzyka może mieć działanie narkotyczne?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Tak, w związku z tym, że podczas słuchania muzyki aktywowane są te same obszary mózgu, co w przypadku narkotyków.
Aby zrozumieć to zjawisko należy wyjaśnić, czym są fale mózgowe. Fale mózgowe (EEG) to cykle aktywności bioelektrycznej mózgu, charakterystycznym częstotliwościom fal mózgowych, oznaczanym za pomocą nazw liter alfabetu greckiego odpowiadają w dużym stopniu stany świadomości człowieka. Fale o częstotliwości powyżej 30 Hz, do 80–100 Hz (fale gamma) odpowiadają za ruchy i ogólnie za motorykę. Ośrodki mózgu, które odpowiadają za ruch komunikują się właśnie na tych częstotliwościach. Fale beta, od 12 do ok. 28 Hz, pojawiają się podczas wykonywania codziennych czynności np: podczas pracy umysłowej. Fale alfa, od 8 do 13 Hz pojawiają się podczas odpoczynku i stanu relaksu z zamkniętymi oczami, najczęściej tuż przed zaśnięciem lub tuż po przebudzeniu (wykorzystywane jest to w technikach szybkiego uczenia). Fale theta to zakres o częstotliwości 4–7 Hz, występują podczas medytacji, transu, hipnozy, intensywnego marzenia, intensywnych emocji. Co ciekawe człowiek w tym stanie pozwala na kontrolowanie bólu fizycznego, a w skrajnych przypadkach nawet krwawienia. Dla tej częstości tok myśli staje się niespójny i zanikają związki logiczne, co wyraźnie widać na przykładzie myślenia w czasie marzeń sennych. Fale delta od ok. 0,5 do 3 Hz, występuje w stanie najgłębszego snu, podczas głębokiej medytacji.
Oferta e-narkotyków (i-Dosery), która przyszła z USA jest szeroka, dostępne są kilkuminutowe dźwięki które działają jak LSD, haszysz, marihuana, kokainy, grzybki, dźwięki relaksacyjne ..... Sieć jest pełna poradników, jak stworzyć taką muzykę. Działania dźwiękowego narkotyku nie jest do końca zbadane, może nie dawać praktycznie żadnych efektów, ale równie dobrze może powodować urojenia, sny na jawie, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do psychozy.
Popularne pytania
Które pismo ma największy nakład na świecie?
Kiedy samica rekina traci apetyt?
Co to jest?
Czy istnieje indiańskie plemię z Ameryki Południowej pierdzące na powitanie?
Która z potraw w McDonaldzie jest bardziej tucząca, sałatka czy hamburger?
Czy pies może nauczyć się jeździć samochodem?
Pod jakimi hasłami naziści zdobyli władzę w Niemczech?
Ile w Polsce żyje kobiet o imieniu Katarzyna?
Czy podczas II wojny zginęło więcej cywili Żydów czy Chińczyków?
Co mogło uratować Titanica przed zatonięciem?
Czy skłonności pedofilskie mogą być efektem guza mózgu?
Ile lat żyje kura?
Czy pestki niektórych owoców są szkodliwe?
Czy krokodyle potrafią wspinać się po drzewach?