logo

psychologiaCzy muzyka może mieć działanie narkotyczne?

Czy muzyka może mieć działanie narkotyczne?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Tak, w związku z tym, że podczas słuchania muzyki aktywowane są te same obszary mózgu, co w przypadku narkotyków.
Aby zrozumieć to zjawisko należy wyjaśnić, czym są fale mózgowe. Fale mózgowe (EEG) to cykle aktywności bioelektrycznej mózgu, charakterystycznym częstotliwościom fal mózgowych, oznaczanym za pomocą nazw liter alfabetu greckiego odpowiadają w dużym stopniu stany świadomości człowieka. Fale o częstotliwości powyżej 30 Hz, do 80–100 Hz (fale gamma) odpowiadają za ruchy i ogólnie za motorykę. Ośrodki mózgu, które odpowiadają za ruch komunikują się właśnie na tych częstotliwościach. Fale beta, od 12 do ok. 28 Hz, pojawiają się podczas wykonywania codziennych czynności np: podczas pracy umysłowej. Fale alfa, od 8 do 13 Hz pojawiają się podczas odpoczynku i stanu relaksu z zamkniętymi oczami, najczęściej tuż przed zaśnięciem lub tuż po przebudzeniu (wykorzystywane jest to w technikach szybkiego uczenia). Fale theta to zakres o częstotliwości 4–7 Hz, występują podczas medytacji, transu, hipnozy, intensywnego marzenia, intensywnych emocji. Co ciekawe człowiek w tym stanie pozwala na kontrolowanie bólu fizycznego, a w skrajnych przypadkach nawet krwawienia. Dla tej częstości tok myśli staje się niespójny i zanikają związki logiczne, co wyraźnie widać na przykładzie myślenia w czasie marzeń sennych. Fale delta od ok. 0,5 do 3 Hz, występuje w stanie najgłębszego snu, podczas głębokiej medytacji.
Oferta e-narkotyków (i-Dosery), która przyszła z USA jest szeroka, dostępne są kilkuminutowe dźwięki które działają jak LSD, haszysz, marihuana, kokainy, grzybki, dźwięki relaksacyjne ..... Sieć jest pełna poradników, jak stworzyć taką muzykę. Działania dźwiękowego narkotyku nie jest do końca zbadane, może nie dawać praktycznie żadnych efektów, ale równie dobrze może powodować urojenia, sny na jawie, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do psychozy.
Popularne pytania
Jako skopiować nazwy plików (z katalogu) do pliku tekstowego
Czy kawa parzona z ciemniejszych ziaren kawy jest mocniejsza od tej parzonej z ziaren jaśniejszych?
Czy istnieją zapachoszczelne majtki?
Które z popularnych produktów spożywczych nie powinno trzymać się w lodówce?
Dlaczego pod zaborami Polacy nie ulegli germanizacji?
Czy w Polsce można nadać imię dziecku - Kupa?
Gdyby Wikipedia była książką to ile by miała stron?
Czy Hitler w 1933 roku przywrócił w Niemczech demokrację?
Które składniki oznaczone literą E w żywności są niebezpieczne dla zdrowia?
Jak brzmi pełna nazwa miasta Los Angeles?
Czy dla mózgu ból fizyczny i ból psychiczny to to samo?
Jakie słowo w języku staropolskim oznaczało liczbę bliską zera?
Jak się skończyła historia pewnej Rosjanki, którą mąż przegrał w pokera?
Kto szybciej się żeni: mężczyźni wyżsi czy niżsi?