logo

sport
Co pić podczas treningu i po nim?

Co pić podczas treningu i po nim?
Głównym zadaniem sportowca jest stałe uzupełnianie utraconych w wyniku wysiłku (wraz z potem) witamin, glukozy, mikroelementów (głównie sód - reguluje temperaturę i potas- niezbędny do utrzymania równowagi wodno-elektrolitowej, magnez, wapń), nawadniając przy okazji organizm. Jeśli jednak nasz wysiłek nie zajmuje więcej niż 60 minut i jest to raczej trening niezbyt intensywny - aerobik, rower, pływanie, jogging, wystarczy pić wodę. Ważne jest to szczególnie, które uprawiając sport chcą stracić zbędne kilogramy. Dostarczając w izotoniku niezbędnych węglowodanów sprawiamy, że organizm nie spala tłuszczu. Należy również pamiętać, aby izotonik pić 20-30 minut po rozpoczęciu treningu. W sklepach dostępne są różne izotoniki, większość to chemiczny miks różnych mniej lub bardziej szkodliwych składników (niektóre nawet rakotwórczych!), zawierają sztuczne barwniki, konserwanty i słodziki. Nie należy również pomylić napoju energetycznego z izotonikiem, to dwa różne napoje.
Jeśli chcemy mieć pewność co do jakości powinniśmy przygotować sami odpowiednik napój łącząc wodę z np: cytryną, miodem i solą np: na litr wody mineralnej, 2 łyżki miodu (40 g), 1 g soli (1/5 łyżeczki), sok wyciśnięty z grejpfruta, cytryny, limonki lub pomarańczy.
Woda niegazowana - szybko się wchłania, ale nie jest w stanie dostarczyć do organizmu utraconych w wyniku wysiłku mikroelementów. Woda gazowana - jest lepszym wyborem bo uzupełnia braki w elektrolitach (sód, potas). Słodkie napoje odpadają całkowicie, bo cukry i węglowodany zawarte w tych napojach spowalniają tempo wchłaniania wody do organizmu i często po wypiciu Coli mam wrażenie, że ciągle chce nam się pić.
Doskonałym napojem dla sportowców okazuje się woda kokosowa (nie chodzi o mleko), która zawiera ogromną ilość niezbędnego sportowcom potasu, 200 mililitrów wody kokosowej zawiera tyle potasu co jeden banan!
Popularne pytania
Co jest na zdjęciu?
Ile waży szklanka wypełniona złotem?
Która niemiecka firma dostarczała gaz Cyklon B do komór gazowych?
Co zastąpiło "Boże Narodzenie" w USA?
Czy światło słoneczne może wywoływać katar?
Czy wiara w to, że jesteś mądrzejszy, rzeczywiście czyni cię mądrzejszym?
Co powinno znajdować się w szynce?
Czy słowa leczą?
Czy istnieje coś takiego jak wódka w proszku?
Czy chłód sprzyja otyłości?
Gdzie znajduje się grób Jana Chrzciciela?
Jak wyglądają idealne proporcje makroskładników w diecie kulturysty?
Jak jest nazywana ozdobna chusteczka wkładana do górnej kieszonki w marynarce?
Z jakiej odległości wilk jest w stanie wyczuć swoją zdobycz?