logo

historia, 1916
Rosyjski Korpus Ekspedycyjny przybywa do sojuszniczej Francji (Marsylia).

Rosyjski Korpus Ekspedycyjny przybywa do sojuszniczej Francji (Marsylia).
Rosyjski Korpus Ekspedycyjny we Francji (ros. Экспедиционный корпус Русской армии во Франции) – rosyjski wojskowy związek operacyjny utworzony w Rosji w trakcie I wojny światowej i wysłany do Francji.
Na prośbę rządu Francji, car Mikołaj II Romanow rozkazał sformowanie i wysłanie na front do Francji ekspedycyjnych wojsk specjalnych. W styczniu 1916 była sformowana 1 Specjalna Brygada Piechoty (dwa pułki piechoty) pod dowództwem gen. majora Nikołaja Łochwickiego. Była ona odprawiona pociągami po trasie Moskwa–Samara–Ufa–Krasnojarsk–Irkuck–Harbin–Dalian, dalej zaokrętowana na okręty francuskie i poprzez Sajgon–Kolombo (Cejlon)–Aden–Kanał Sueski przypłynęła do Marsylii, gdzie 20 kwietnia 1916 była wysadzona na ląd. W lipcu 1916 poprzez Francję na front salonicki była przerzucona 2 Specjalna Brygada Piechoty (dwupułkowa) pod dowództwem gen. Diterichsa. W czerwcu 1916 rozpoczęto formowanie 3 Specjalnej Brygady Piechoty (dwupułkowa) pod dowództwem gen. Władimira Maruszewskiego. W sierpniu była ona ekspediowana przez Archangielsk do Francji. Nieco później sformowano 4 Specjalną Brygadę Piechoty (dwupułkowa) i poprzez Francję skierowano na front salonicki do Macedonii.
Stan Rosyjskiego Korpusu Ekspedycyjnego wynosił: 750 oficerów i 45 tys. podoficerów i żołnierzy. Korpus dwoma brygadami walczył na polach Szampanii, dwoma w górach Macedonii.
Na konferencji międzynarodowej w Chantilly 15 listopada 1916 postanowiono aby wiosną 1917 szukać zwycięstwa w wojnie drogą przejścia do natarcia ogólnego na wszystkich frontach przy maksymalnym wykorzystaniu wszystkich sił i środków technicznych. W tych walkach były zaangażowane brygady rosyjskie. 1 i 3 Brygada w składzie 7 Korpusu 6 Armii wzięła udział w walkach nad rzeką Aisne w kwietniu 1917. Francuzi zauważyli odwagę i bohaterstwo Rosjan w tej operacji. Szczególnie wyróżniła się Brygada gen. Maruszewskiego. Rosjanie ponieśli jednak olbrzymie straty. Obydwie Brygady w tych walkach straciły, według francuskich źródeł, 5183 żołnierzy w tym 70 oficerów. Działania Francuzów nad rzeką Aisne zakończyły się niepowodzeniem. Po tych walkach rosyjska 1 i 3 Brygada były skierowane na odpoczynek i uzupełnienie do obozu La Courtine w pobliżu miejscowości Limoges, gdzie zostały połączone w Dywizję Specjalną Piechoty pod dowództwem gen. Łochwickiego.
Po rewolucji październikowej (1917) Rosja wyszła z wojny. Dywizja została przez dowództwo francuskie rozformowana i podzielona na kompanie robocze. W obozie La Courtine we wrześniu 1917 wybuchło powstanie żołnierskie, ostro zdławione przez Francuzów. Rosyjski żołnierz był synonimem zdrajcy.
Wojska francuskie były w tym czasie gromione przez oddziały niemieckie ściągnięte z frontu wschodniego. Setki żołnierzy rosyjskich, widząc chaos w ojczyźnie, klęski Francuzów – rwali się do walki. Płynęły prośby żołnierzy i oficerów o wcielenie do wojska i wysłanie na front. Po długich naleganiach i dyskusjach podjęto decyzje o sformowaniu Legionu Rosyjskiego z ochotników rosyjskich pułków roboczych. Legion Rosyjski sformowano i podporządkowano Marokańskiej Dywizji Uderzeniowej, jednej z najlepszych dywizji armii francuskiej.
W maju 1918 Niemcy rzucają na Francję swoje najlepsze siły i rwą front francuski. Przeprawiają się przez rzekę Aisne i otwierają sobie drogę do Paryża. Rzucona dla zatkania luki Dywizja Marokańska szosą Soissons–Paryż przyjmuje na siebie całe uderzenie. Niemcy rzucają do walki nowe siły i wypierają wojska francuskie. Wtedy zostaje rzucony do kontrataku Legion Rosyjski. Ten kontratak kosztuje Legion 85 procent strat żołnierskich i prawie 100 procent strat w korpusie oficerskim. Po tych walkach prasa francuska nazywa Legion „Rosyjskim Legionem Honoru”. Później Legion otrzymuje uzupełnienie z rosyjskich żołnierzy ochotników kompanii roboczych i w składzie samodzielnego batalionu walczy o przełamanie Linii Hindenburga. Za te walki Legion Rosyjski zostaje przedstawiony do wyróżnienia przez naczelnego dowódcę armii francuskiej i otrzymuje jako jednostka Krzyż Wojenny. Pod koniec wojny Legion Rosyjski zostaje przerzucony do Lotaryngii.
Po zakończeniu wojny Legion Rosyjski został skierowany do Niemiec i wyznaczony do okupacji Wormacji nad Renem. Mogiły żołnierzy Rosyjskiego Korpusu Ekspedycyjnego są rozrzucone po całej Francji i Macedonii. Największy cmentarz żołnierzy walczących we Francji znajduje się koło Mourmelon-le-Grand w pobliżu Reims, gdzie spoczywa ponad tysiąc żołnierzy rosyjskich. Jednym z żołnierzy Rosyjskiego Korpusu Ekspedycyjnego był Rodion Malinowski – późniejszy Marszałek Związku Radzieckiego. (wiki)
Popularne pytania
W czym mózg kobiety jest lepszy od mózgu mężczyzny?
Czy słuchanie muzyki w słuchawkach wpływa na nasze zdrowie?
Czy ludzie, którzy przeklinają są uczciwsi?
Czy hipopotamy pocą się na czerwono?
Czy proszek do pieczenia zabija mrówki?
Co to jest bukietnica Arnolda?
Czym różni się Coca-Cola Life od zwykłej Coca-Coli?
Co się stało z kobietą, o którą Chmielnicki rozpoczął wojnę domową?
Kto przed I wojną był bogatszy - Niemcy czy USA?
Czy tlen zabija?
Czy po trzecim rozbiorze Polski Austriacy przerobili Wawel na wielki kurnik?
Bez których organów człowiek jest w stanie żyć?
Jak symbolizowane są płcie w chińskiej filozofii?
Czy telefon komórkowy może wybuchnąć?