logo

historia, 1942
Niemieccy oficerowie podczas inspekcji oddziałów pomocniczych Schutzmannschaftant (okolice Kijowa).

Niemieccy oficerowie podczas inspekcji oddziałów pomocniczych Schutzmannschaftant (okolice Kijowa).
Schutzmannschaft (Schuma, pol. Bataliony Ochrony albo Bataliony Policyjne) – ochotnicze oddziały policji pomocniczej, działające w czasie II wojny światowej na podbitych przez III Rzeszę terenach Związku Radzieckiego.
Były one złożone głównie z ochotników cudzoziemskich lub jeńców, i podporządkowane niemieckiej policji porządkowej (Ordnungspolizei). Zostały utworzone na podstawie rozkazów Reichsführera-SS z 25 lipca i 31 sierpnia 1941. Kurt Daluege w swoim okólniku z 6 listopada 1941 wyjaśnił, że całość miejscowej policji na obszarach rosyjskich to Schutzmannschaften. Powstanie formacji ogłosił Reichsführer-SS Heinrich Himmler 25 lipca 1941, a podstawę prawną i status w formacjach policyjnych III Rzeszy zapewnił minister spraw wewnętrznych III Rzeszy dnia 4 listopada 1941. Służba w Schutzmannschaft dzieliła się na indywidualną (Einzeldienst), gdzie policjanci obsadzali posterunki zarówno w miastach jak i na wsi; posterunki miejskie podlegały Policji Ochronnej (Schutzpolizei) a wiejskie żandarmerii (Gendarmerie), oraz na służbę w skoszarowanych batalionach policyjnych.
Pod koniec 1942 roku liczebność Schutzmannschaft na okupowanym terytorium ZSRR wyniosła 290 976 policjantów, w tym 29 217 pełniących indywidualną służbę w miastach, 223 787 służących w posterunkach wiejskich oraz 47 972 członków batalionów policyjnych.
W sierpniu 1942 Hermann Göring zażądał utworzenia batalionów policyjnych w Holandii, Norwegii, Belgii i Francji. Uważał on, że po wysłaniu na wschód będą one musiały walczyć z partyzantami, ponieważ porozumienie czy zbratanie będzie niemożliwe. Mimo poparcia Heinricha Himmlera i Gottloba Bergera, sceptycznie do tej idei odniósł się Hans Rauter. Również w większości innych krajów nie doszło do utworzenia takich oddziałów. Jednak część krajów wysłała swoje bataliony policji poza granice kraju. Dotyczyło to m.in. Czech, Łotwy, Luksemburga oraz Generalnego Gubernatorstwa.
Służba w batalionach opierała się na rocznych kontraktach podpisywanych przez ochotników. Członkowie Schutzmannschaften na ogół oprócz wyżywienia, umundurowania i wynagrodzenia, mieli także udział w zdobyczach. Jednostki te były używane do akcji przeciwpartyzanckich oraz pacyfikacji ludności cywilnej, w czasie których popełniono wiele zbrodni. (wiki)
Popularne pytania
Które części w telefonie są najdroższe?
Zimne czy ciepłe mleko zamarza szybciej?
Jak w prosty sposób powstrzymać głód?
Co w większym stopniu wpływa na dane, rysy górnej czy dolnej warstwy płyty?
Czy protokół https oznacza, że nasze połączenia są bezpieczne?
Jaki odsetek terrorystów posiada wyższe wykształcenie?
Ilu Polaków zginęło walcząc za cara i kajzera podczas I wojny światowej?
Ile sfinksów znajduje się obok piramid w Gizie?
Jak długo rozkłada się karoseria samochodu?
Które komórki ludzkiego organizmu odpowiadają za walkę z rakiem?
Ile kosztuje wyprodukowanie banknotu 200 PLN?
Jak obronić się przed atakującym szympansem?
Po czym można poznać, że zbliża się śmierć?
Która z ludzkich komórek jest najmniejsza?