logo

technika, 1935
Budowa sterowca Hindemburg w Friedrichshafen (Niemcy).

Budowa sterowca Hindemburg w Friedrichshafen (Niemcy).
LZ-129 Hindenburg – niemiecki sterowiec pasażerski, największy w historii (wraz z bliźniaczym LZ-130 Graf Zeppelin II). Zapewniał podróżnym przelot przez Ocean Atlantycki w luksusowych warunkach. Nadano mu nazwę „Hindenburg” na cześć byłego prezydenta Niemiec.
Miał długość 245 m i średnicę 41 m; zawierał 200 000 m³ wodoru w 16 zbiornikach. Napędzały go cztery silniki diesla o mocy 1200 KM każdy. Osiągał prędkość maksymalną 135 km/h.
Hindenburg mógł przewozić 72 pasażerów (50 w rejsie transatlantyckim) oraz 61 osób załogi. Z powodów aerodynamicznych pomieszczenia załogi znajdowały się wewnątrz sterowca, a nie w gondoli pod nim.
Hindenburg był przystosowany konstrukcyjnie do wypełnienia helem, ale z powodu embargo narzuconego przez Stany Zjednoczone (wówczas jedynego producenta helu na świecie) sterowiec został przerobiony na stosowanie wodoru. Nie stanowiło to większego problemu, ponieważ Niemcy miały doświadczenie z użyciem tego gazu. Żeby zapobiec zapaleniu gazu, poszycie sterowca było wykonane z materiału, który zapobiegał wyładowaniom elektrycznym. Na pokładzie sterowca znajdowała się również palarnia (w pomieszczeniu tym utrzymywano nadciśnienie, by zapobiec dostaniu się doń palnego gazu).
Zaletami zastosowania wodoru była jego niska (w porównaniu do helu) cena, a zatem i uproszczenie konstrukcji polegające na tym, że aby obniżyć pułap statku powietrznego, wystarczyło upuścić część wodoru – nie było więc konieczności instalowania skomplikowanych urządzeń do bezstratnego sprężania znacznie droższego helu. Atutem była też większa siła nośna wodoru (dzięki jego mniejszej gęstości), co pozwoliło na zwiększenie liczby kabin pasażerskich w stosunku do prototypu.
Dodatkowym argumentem za użyciem wodoru był fakt, że nigdy wcześniej żaden niemiecki statek powietrzny lżejszy od powietrza nie uległ wypadkowi spowodowanemu łatwopalnością wodoru.

https://pl.wikipedia.org/wiki/LZ_129_Hindenburg
Popularne pytania
Jaką wysokość miała największa budowla I RP?
Czy światło słoneczne może wywoływać katar?
Czy słowo "kobieta" było kiedyś określeniem wulgarnym?
Który półwysep na Ziemi ma największą powierzchnię?
Ile wody potrafi wypić wielbłąd w zaledwie 3 minuty?
Kto płaci rachunki za działanie GPS?
Ile wspólnych genów ma banan i człowiek?
Jakie wady ma koronkowa bielizna?
Czy Polacy mogą być przyjęci do Hogwartu?
Czy łatwy dostęp do pornografii sprzyja większej liczbie przestępstw seksualnych?
Ile czasu był pisany i ile mierzył najdłuższy list żołnierza do żony?
Co oznacza imię Justyna?
Jakiego koloru koszulę powinien założyć mężczyzna na randkę?
Czy to prawda, że twórca zasad ruchu drogowego i znaków drogowych nie potrafił jeździć samochodem?