logo

prawo-polityka, 1910
Amerykańska wyspa Ellis - jedno z pomieszczeń obozu filtracyjnego dla emigranów z Europy.

Amerykańska wyspa Ellis - jedno z pomieszczeń obozu filtracyjnego dla emigranów z Europy.
Ellis Island – wyspa w porcie miasta Nowy Jork, niedaleko wyspy Manhattan, w Stanach Zjednoczonych, jednak administracyjnie należąca do stanu New Jersey, w granicach miasta Jersey City.
W latach 1892–1924 na wyspie działało główne centrum przyjmowania imigrantów do Stanów Zjednoczonych, przybywających z Europy na wschodnie wybrzeże (podobna stacja na zachodnim wybrzeżu znajdowała się na wyspie Angel nieopodal San Francisco). Przez cały okres jej działania, do chwili ostatecznego zamknięcia w 1954 roku, stacja przyjęła około 12 milionów imigrantów.
Po przybyciu na wyspę imigranci byli przesłuchiwani przez urzędników i badani przez lekarzy. W większości przypadków była to szybka procedura i imigranci spędzali na wyspie tylko kilka godzin przed przewiezieniem na stały ląd i rozpoczęciem życia w nowym kraju. Niektórzy jednak musieli spędzać tygodnie lub miesiące w szpitalach na wyspie, przechodząc badania lub leczenie. Około 3 tys. z nich umarło na wyspie w całej jej historii. Tylko około 2 procent osób przechodzących przez stację nie otrzymało zgody na osiedlenie się w USA i musiało wrócić do Europy, głównie z powodu kłopotów zdrowotnych, chorób psychicznych lub kryminalnej przeszłości.
We wczesnych latach dwudziestych Stany Zjednoczone drastycznie ograniczyły liczbę przyjmowanych imigrantów. Ponadto Stany Zjednoczone, stając się światową potęgą po I wojnie światowej, otworzyły sieć ambasad na całym świecie, gdzie potencjalni imigranci mogli ubiegać się o wizy, eliminując potrzebę badania imigrantów w momencie ich przybycia.
W 1924 roku wyspa Ellis przestała być głównym punktem wjazdowym. Tę rolę przejęły inne placówki, a sama wyspa stała się punktem przetrzymywania uchodźców lub osób uznawanych za potencjalnych „wrogich cudzoziemców” (ang. enemy aliens), głównie Niemców, Włochów i Japończyków podczas wojny. Po zamknięciu w 1954 roku opuszczone budynki stacji popadły w ruinę. Wyspa nie miała stałych mieszkańców i połączenia ze stałym lądem. Co więcej, przez wiele lat toczyły się spory między stanami Nowy Jork i New Jersey o jurysdykcję. Zdawano sobie jednak sprawę, jak ważnym zabytkiem była wyspa i w 1965 roku włączono ją do listy Pomników Narodowych (National Monuments).
W 1990 roku na wyspie otwarto muzeum i została ona objęta opieką National Park Service. Dostęp do wyspy zapewniają dwa połączenia promowe: z Manhattanu i Jersey City.
Wyspie Ellis poświęcona jest książka „Wyspa klucz”, autorstwa Małgorzaty Szejnert, wydana w 2009 roku.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ellis_Island
Popularne pytania
Co znajduje się na zdjęciu?
W którym kraju w armii jest prawie tyle samo mężczyzn co kobiet?
Który stadion kosztował najwięcej?
Dlaczego kot atakuje człowieka?
Czy mając napęd 4x4 można jeździć zimą na oponach letnich?
Co oznacza imię Stojmierz?
Czy niewidomi ludzie widzą w snach?
Kiedy wymyślono gumę do żucia?
Jakiej drużynie piłkarskiej kibicował Osama bin Laden?
Czym się zajmuje "hacker"?
Co to jest?
Kto stworzył telewizję TVN?
Kiedy skończyła się pomoc ZSRR dla hiszpańskich komunistów?
W polskiej armii jest więcej szeregowych czy podoficerów?