logo
człowiek

Amerykańska sieć kolejowa Amtrak

Amerykańska sieć kolejowa Amtrak

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Amtrak – operator pociągów pasażerskich w Stanach Zjednoczonych, działający od 1 maja 1971. Nazwa pochodzi od połączenia słów American i track (tor). Nominalnie jest zwykłym przedsiębiorstwem, oficjalnie zwanym National Railroad Passenger Corporation, jednak pakiet kontrolny jego akcji należy do amerykańskiego rządu federalnego. Pewna część akcji należy do tych regionalnych linii kolejowych które przekazały firmie swoje serwisy pasażerskie w momencie jej powstania.

Obecnie Amtrak ma około 18 tys. pracowników. Długość szlaków obsługiwanych przez pociągi wynosi 21 tys. mil (na torach będących własnością innych przedsiębiorstw kolejowych). System służy około 500 miejscowościom w 46 stanach, jak również pewnej liczbie miast w Kanadzie. W roku fiskalnym 2011 Amtrak przewiózł rekordową liczbę 30,2 milionów pasażerów.
Przedsiębiorstwo zostało stworzone by uratować amerykański system kolei pasażerskich przed likwidacją. W latach przed jego powstaniem rozwój transportu lotniczego i drogowego w Stanach Zjednoczonych drastycznie zmniejszył dochodowość dalekobieżnych pociągów pasażerskich, tak więc prywatne przedsiębiorstwa wolały przestawić się w całości na obsługiwanie dochodowych pociągów towarowych. Amtrak miał za zadanie przejąć przewozy pasażerskie od kolei prywatnych i utrzymać minimalny system kolei pasażerskich na całym obszarze Stanów Zjednoczonych. W całej swojej historii Amtrak nie przyniósł jeszcze zysku i może funkcjonować tylko dzięki dotacjom rządu federalnego.
Stworzony system jest dużo mniej rozwinięty niż systemy w Europie i w wielu innych częściach świata. Gęstość linii i częstotliwość kursowania pociągów jest niska. Pewnym wyjątkiem są połączenia na gęsto zaludnionym wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, w korytarzu Northeast Corridor Waszyngton – Nowy Jork – Boston. Na tym szlaku jeżdżą najnowocześniejsze pociągi Amtraku, wysoprędkościowe składy Acela Express – w 2005 serwis ten był zawieszony na kilka miesięcy z powodu wykrycia pęknięć w hamulcach wagonów.
Nie wszystkie pociągi pasażerskie w USA są obsługiwane przez Amtrak – w gęsto zaludnionych częściach kraju i w okolicach dużych metropolii większa część przewozów pasażerskich obsługiwana jest przez przewoźników prywatnych.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Amtrak
Popularne pytania
W którym roku wprowadzono do piłki nożnej żółtą i czerwoną kartkę?
Jak jest po chińsku “panna”?
Dlaczego Amerykanie zrzucili bomby atomowe na Japonię w 1945 roku?
W jakiej formie sprzedawano pierwsze szampony?
Co było powodem wojny Rzymu z Kartaginą?
Ile trzeba mieć wzrostu, aby uchodzić na świecie za osobę wysoką?
Kto był na pierwszym zdjęciu umieszczonym w serwisie Google Images?
Co oznacza imię Patrycja?
Dlaczego Gdańsk był najważniejszym miastem I RP?
Który kraj wymusił na Rosji wycofanie wojsk z I RP w 1720 roku?
Jak długa może być rzęsa człowieka?
O której godzinie w ciągu dnia mamy najgorszy humor?
Czy odciski bosych stóp są tak samo unikalne jak odciski palców?
Który kraj był pierwszym państwem ateistycznym?