logo

człowiekAmerykańska sieć kolejowa Amtrak

Amerykańska sieć kolejowa Amtrak

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Amtrak – operator pociągów pasażerskich w Stanach Zjednoczonych, działający od 1 maja 1971. Nazwa pochodzi od połączenia słów American i track (tor). Nominalnie jest zwykłym przedsiębiorstwem, oficjalnie zwanym National Railroad Passenger Corporation, jednak pakiet kontrolny jego akcji należy do amerykańskiego rządu federalnego. Pewna część akcji należy do tych regionalnych linii kolejowych które przekazały firmie swoje serwisy pasażerskie w momencie jej powstania.

Obecnie Amtrak ma około 18 tys. pracowników. Długość szlaków obsługiwanych przez pociągi wynosi 21 tys. mil (na torach będących własnością innych przedsiębiorstw kolejowych). System służy około 500 miejscowościom w 46 stanach, jak również pewnej liczbie miast w Kanadzie. W roku fiskalnym 2011 Amtrak przewiózł rekordową liczbę 30,2 milionów pasażerów.
Przedsiębiorstwo zostało stworzone by uratować amerykański system kolei pasażerskich przed likwidacją. W latach przed jego powstaniem rozwój transportu lotniczego i drogowego w Stanach Zjednoczonych drastycznie zmniejszył dochodowość dalekobieżnych pociągów pasażerskich, tak więc prywatne przedsiębiorstwa wolały przestawić się w całości na obsługiwanie dochodowych pociągów towarowych. Amtrak miał za zadanie przejąć przewozy pasażerskie od kolei prywatnych i utrzymać minimalny system kolei pasażerskich na całym obszarze Stanów Zjednoczonych. W całej swojej historii Amtrak nie przyniósł jeszcze zysku i może funkcjonować tylko dzięki dotacjom rządu federalnego.
Stworzony system jest dużo mniej rozwinięty niż systemy w Europie i w wielu innych częściach świata. Gęstość linii i częstotliwość kursowania pociągów jest niska. Pewnym wyjątkiem są połączenia na gęsto zaludnionym wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, w korytarzu Northeast Corridor Waszyngton – Nowy Jork – Boston. Na tym szlaku jeżdżą najnowocześniejsze pociągi Amtraku, wysoprędkościowe składy Acela Express – w 2005 serwis ten był zawieszony na kilka miesięcy z powodu wykrycia pęknięć w hamulcach wagonów.
Nie wszystkie pociągi pasażerskie w USA są obsługiwane przez Amtrak – w gęsto zaludnionych częściach kraju i w okolicach dużych metropolii większa część przewozów pasażerskich obsługiwana jest przez przewoźników prywatnych.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Amtrak
Popularne pytania
Co mają wspólnego gry i ból?
Czy sperma ma właściwości przeciwzmarszczkowe oraz działa jak silny przeciwutleniacz?
W telewizji którego kraju oficjalnie ogłoszono, że jeden z mieszkańców tego państwa wylądował na Słońcu?
Co to jest bukietnica Arnolda?
Jaki wzrost mogą mieć astronauci?
Ile średnio kratek znajduje się w 64 kartkowym zeszycie?
Które z państw pośredniczyło w sprzedaży carskiego złota, które umożliwiło wojnę Rosji z Polską w 1920 roku?
Czy pistolet wywołujący wymioty istnieje naprawdę?
Czy herbatę powinno się pić po posiłku?
Czy ananasy rosną na drzewach?
W którym roku padły te słowa "Na Księżycu znajdują się strome skały z ostrymi i kanciastymi klifami"?
O ile lat regularne bieganie przedłuża życie?
Co robi zadowolony kot?
Co na początku swojego istnienia produkowała firma Nokia?