logo

zdrowie-medycynaJak działa lek przeciwbólowy?

Jak działa lek przeciwbólowy?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Uszkodzona tkanka wywołuje produkcję hormonu - prostaglandyny, który wywołuje stan zapalny. W wyniku stanu zapalnego napływają białe ciałka krwi (neutrofile), które wzmagają produkcję prostaglandyn. Nocyreceptory (receptory bólu) wysyłają sygnały do rdzenia kręgowego, w rdzeniu wytwarzane są neuroprzekaźniki, które wysyłają informacje do mózgu.
Leki przeciwbólowe blokują produkcję prostaglandyn (hamują produkcję cyklooksygenazy, enzymu niezbędnego do ich syntezy), blokując przy tym receptory bólowe. Warto wiedzieć, że część produkowanych prostaglandyn ma działanie dobroczynne dla organizmu (np: są odpowiedzialne za wydzielanie śluzu chroniącego żołądek), a jedynie część uczestniczy w rozwoju stanu zapalnego i powstawaniu bólu. Niesteroidowe leki przeciwzapalne i aspiryna zmniejszają niestety stężenie wszystkich, nie tylko tych odpowiedzialnych za stan zapalny prostaglandyn, dodatkowo działają szkodliwie na żołądek (podrażniają go, upośledzają wydzielanie śluzu chroniącego żołądek). Jest to ważna informacja szczególnie dla osób chorych na wrzody! Warto wiedzieć, że popularny paracetamol nie hamuje syntezy prostaglandyn, jednak ma bardzo słabe działanie przeciwzapalne, działa przede wszystkim na układ centralny.
Popularne pytania
W jakiego koloru filiżance kawa smakuje najlepiej?
Kto jest najszczęśliwszym człowiekiem na świecie?
Dlaczego w średniowieczu przed egzekucją skazanym zawiązywano oczy?
Z czego robi się plastik?
Czy budowę Wielkiego Muru Chińskiego rozpoczęto przed czy po narodzinach Jezusa?
Którą nogą żołnierz rozpoczyna marsz?
Które miasto odwiedza więcej turystów - Warszawę czy Kraków?
Jak dużo ludzi zabiła plaga dżumy w 1348 roku?
Która kawa stygnie szybciej - czarna czy ze śmietanką?
Który produkt spożywczy jest najczęściej kradziony w sklepach?
Które zbędne organy w człowieku zanikają?
Jaką prędkość może osiągnąć koń?
Co się robi w Katarzynki?
Czy w Korei Północnej są pizzerie?