logo

zdrowie-medycynaJak działa lek przeciwbólowy?

Jak działa lek przeciwbólowy?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Uszkodzona tkanka wywołuje produkcję hormonu - prostaglandyny, który wywołuje stan zapalny. W wyniku stanu zapalnego napływają białe ciałka krwi (neutrofile), które wzmagają produkcję prostaglandyn. Nocyreceptory (receptory bólu) wysyłają sygnały do rdzenia kręgowego, w rdzeniu wytwarzane są neuroprzekaźniki, które wysyłają informacje do mózgu.
Leki przeciwbólowe blokują produkcję prostaglandyn (hamują produkcję cyklooksygenazy, enzymu niezbędnego do ich syntezy), blokując przy tym receptory bólowe. Warto wiedzieć, że część produkowanych prostaglandyn ma działanie dobroczynne dla organizmu (np: są odpowiedzialne za wydzielanie śluzu chroniącego żołądek), a jedynie część uczestniczy w rozwoju stanu zapalnego i powstawaniu bólu. Niesteroidowe leki przeciwzapalne i aspiryna zmniejszają niestety stężenie wszystkich, nie tylko tych odpowiedzialnych za stan zapalny prostaglandyn, dodatkowo działają szkodliwie na żołądek (podrażniają go, upośledzają wydzielanie śluzu chroniącego żołądek). Jest to ważna informacja szczególnie dla osób chorych na wrzody! Warto wiedzieć, że popularny paracetamol nie hamuje syntezy prostaglandyn, jednak ma bardzo słabe działanie przeciwzapalne, działa przede wszystkim na układ centralny.
Popularne pytania
Jaki procent wagi rakiety stanowi paliwo?
Jak długo powinna trwać gorąca kąpiel ?
W którym mieście na świecie znajdują się ulice: Poznan Crescent, Warsaw Drive, Lublin Crescent, Krakow Crescent?
Czy w zimie odpoczywamy od alergii?
Czy każdy samolot może nazywać się Air Force One?
Dlaczego pingwiny są w stanie przeżyć w ekstremalnie niskiej temperaturze?
Czy penis zmniejsza się, gdy mężczyzna zostaje ojcem?
Czy siwienie włosów ma związek ze stresem?
Czy po urodzeniu dziecka waga kobiety wraca do wyjściowej?
Czy ryż, kaszę ... powinno się gotować w woreczkach?
Skąd się wzięła nazwa “laptop”?
Czy w 2015 roku podczas polowania pies zastrzelił swojego pana?
Czy w Anglii istniał przepis zakazujący obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia?
Kto to powiedział?