logo

znani-ludzie, 1951Marilyn Monroe pozuje w nylonowych pończochach.

Marilyn Monroe pozuje w nylonowych pończochach.

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Marilyn Monroe, właściwie Norma Jeane Mortenson (ur. 1 czerwca 1926 w Los Angeles, zm. 5 sierpnia 1962 tamże) – amerykańska modelka i aktorka filmowa, gwiazda filmowa, legenda światowego kina oraz seksbomba lat 50. i 60. XX w.

Jako modelka prezentowała kostiumy kąpielowe. 29 lipca 1946 została zauważona przez Howarda Hughesa, szefa studia filmowego RKO, a w sierpniu wezwana do biura Bena Lyona, kierownika ds. obsady. Tam obrała pseudonim sceniczny Marilyn Monroe. Pierwszy kontrakt (za namową agenta) podpisała z wytwórnią filmową 20th Century Fox.
W latach 1947–1948 wystąpiła w kilku filmach, z których żaden nie odniósł większych sukcesów i wytwórnia filmowa 20th Century Fox nie przedłużyła z nią kontraktu.
Wróciła do zawodu modelki oraz wstąpiła do szkoły aktorskiej. W 1949 pozowała nago do zdjęć, które w 1953 (kupione przez Hugh Hefnera) ukazały się w pierwszym numerze „Playboya”.
W 1950 zagrała małe role w kilku filmach, dwie z nich zauważyli widzowie i producenci. W 1952 (już jako znana aktorka) po raz pierwszy jako „platynowa blondynka” wystąpiła w filmie Małpia kuracja, a w 1953 w filmie Mężczyźni wolą blondynki, który przyniósł jej status gwiazdy i sławę. Platynowe blond włosy i malowane na policzku znamię, charakterystyczne znaki uwodzicielskiego stylu, były tak naprawdę inspirowane wizerunkiem artystycznym Jean Harlow, aktorki lat trzydziestych wylansowanym w filmie Platynowa blondynka (1931). Marilyn Monroe wykonała w filmie utwór „Diamonds Are a Girl's Best Friend”, którego teledyskiem zainspirowała się w 1985 roku Madonna, tworząc niemalże identyczny teledysk do swojego utworu „Material Girl”.
W początku lutego 1952 poznała Joego DiMaggio, słynnego baseballistę, a 14 stycznia 1954 po raz drugi wyszła za mąż. 27 października 1954, po 274 dniach burzliwego małżeństwa rozwiedli się.
15 września 1954 wystąpiła w słynnej scenie z uniesioną podmuchem z kanału wentylacyjnego metra białą sukienką, w trakcie realizacji filmu Słomiany wdowiec w Nowym Jorku. Podczas zdjęć Monroe spotkała tam aktorkę Ginę Lollobrigidę.
29 czerwca 1956 po raz trzeci wyszła za mąż za Arthura Millera, dramaturga, dokonując konwersji na judaizm reformowany. W trakcie najdłuższego małżeństwa dwukrotnie poroniła. 29 października 1956 uczestniczyła (między innymi z Brigitte Bardot) w dorocznej gali z udziałem Elżbiety II w Empire Theatre w Londynie.
W 1959 zagrała w filmie Pół żartem, pół serio, w którym można usłyszeć utwory w jej wykonaniu, tj.: „Runnin' Wild”, „I'm Thru with Love” czy słynne „I Wanna Be Loved By You”, w którym aktorka grała na ukulele. 20 stycznia 1961, po przeszło czterech latach małżeństwa z Arthurem Millerem, para rozwiodła się. Rozstanie przypieczętowali wspólnym filmem o sobie, pt. Skłóceni z życiem, którego scenariusz napisał Miller, a wystąpiła w nim Marilyn.
Nadużywała alkoholu i barbituranów, popadała w coraz częstsze i dłuższe depresje, chorowała na bulimię, sprawiała coraz większe problemy na planie, opóźniając realizację filmów. Wraz z rozpoczęciem zdjęć do filmu Słodki kompromis stała się bardziej punktualna. Niechęć reżysera do aktorki, złe traktowanie przez wytwórnię Fox (oskarżającą ją niesłusznie o opóźnianie zdjęć) spowodowało rozwiązanie umowy z wytwórnią. Kroplą przelewającą czarę było opuszczenie planu, aby zaśpiewać „Happy Birthday” z okazji 45 urodzin Johna F. Kennedy'ego.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Marilyn_Monroe
Popularne pytania
W jaki sposób serwis wykrywa, że smartfon został zalany i nie podlega gwarancji?
Blondynki czy brunetki są częściej na okładkach Playboya?
Czy rośliny czują, że są zjadane?
Czy na polskich plażach można pić piwo?
Ile kamiennych bloków użyto do budowy Piramidy Cheopsa?
Skąd pochodzi słowo "wiedźma"?
Czy kobieta może osiągnąć orgazm podczas ćwiczeń?
Co to jest?
Czym się różni ser żółty od produktu seropodobnego?
W którym kraju obchodzony jest Dzień Polskiego Osadnika?
W którym roku i gdzie dokonano pierwszego wysłania smsa?
Jaką prędkość może osiągnąć piłka nożna kopnięta z rzutu wolnego?
Jaki procent mężczyźni nie lubi, kiedy ich partnerka plotkuje z przyjaciółką?
Jaki cud sprawił, że Polacy wygrali Bitwę Warszawską?