logo
człowiek

Zjawisko "wyczerpywania się ego"

Zjawisko

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Badacze zdołali przekonująco dowieść, że zarówno samokontrola, jak i wysiłek poznawczy są formami pracy umysłowej. W kilku badaniach psychologicznych wykazano, że częściej ulegamy pokusie, kiedy jesteśmy na nią wystawieni w trakcie wykonywania wymagającego zadania poznawczego. Wyobraź sobie, że na kilka minut musisz zapamiętać ciąg siedmiu cyfr. Prowadzący mówi ci, że twoim podstawowym priorytetem jest zapamiętanie cyfr. Kiedy się skupiasz na cyfrach, otrzymujesz dwa desery do wyboru - kuszący tort czekoladowy oraz niskokaloryczną sałatkę owocową. Dane z takich eksperymentów wskazują, że kiedy twój umysł jest przeładowany cyframi, chętniej sięgasz po kuszący tort.

Ponadto osoby obciążone poznawczo mają także większą skłonność do zachowań samolubnych, wygłaszania seksistowskich uwag oraz powierzchownego oceniania ludzi w kontekście towarzyskim

Wysiłek woli oraz samokontrola są także bardzo męczące. Jeśli się do czegoś przymusisz raz, to stając przed takim samym wyzwaniem ponownie, będziesz mniej zdolny do samokontroli i mniej do niej chętny. To zjawisko nazwane jest "wyczerpywaniem się ego" (ego depletion).
Typowym przykładem zjawiska jest fakt, że uczestnicy, którym polecono tłumić w sobie reakcje emocjonalne podczas oglądania poruszającego filmu, następnie radzili sobie gorzej w teście wytrzymałości fizycznej (krócej byli w stanie ściskać dynamometr w sytuacji rosnącego dyskomfortu). Wysiłek emocjonalny podjęty w pierwszej fazie eksperymentu zmniejszał zdolność wytrzymywania bólu wywołanego długim skurczem mięśni,przez co ludzie z wyczerpanym ego szybciej ulegali impulsowi każącemu zrezygnować.

źródło: Daniel Kahneman - Pułapki myślenia
Popularne pytania
Jak sprawdzić, czy kupiony pendrive nie jest oszukany?
Jak widzą koty?
Ile kosztuje najdroższy koktajl świata?
Ile średnio przeciętny człowiek gubi pieniędzy w całym życiu?
Co można zrobić, aby sobie coś szybko przypomnieć?
Co oznacza imię “Tomek”?
Czy kminek jest dobry na wzdęcia?
Co oznacza imię “Sabina”?
Do czego miały służyć trzy rozbrojone armie niemieckie na terenie Szlezwiku-Holsztynu w 1946 roku?
Które części ludzkiego ciała są najwrażliwsze?
Dwa fotony oddalają się od siebie z prędkością światła, z jaką prędkością będą się poruszać dla obserwatora na Ziemi?
Kto ma lepszy węch - dzieci czy dorośli?
Ile trwa IX symfonia Beethovena?
Czy płód w łonie mamy wytwarza komórki, które chronią ją przed rakiem piersi, leczą choroby serca, płuc, nerek...?