logo

człowiek
Zjawisko "wyczerpywania się ego"

Zjawisko
Badacze zdołali przekonująco dowieść, że zarówno samokontrola, jak i wysiłek poznawczy są formami pracy umysłowej. W kilku badaniach psychologicznych wykazano, że częściej ulegamy pokusie, kiedy jesteśmy na nią wystawieni w trakcie wykonywania wymagającego zadania poznawczego. Wyobraź sobie, że na kilka minut musisz zapamiętać ciąg siedmiu cyfr. Prowadzący mówi ci, że twoim podstawowym priorytetem jest zapamiętanie cyfr. Kiedy się skupiasz na cyfrach, otrzymujesz dwa desery do wyboru - kuszący tort czekoladowy oraz niskokaloryczną sałatkę owocową. Dane z takich eksperymentów wskazują, że kiedy twój umysł jest przeładowany cyframi, chętniej sięgasz po kuszący tort.

Ponadto osoby obciążone poznawczo mają także większą skłonność do zachowań samolubnych, wygłaszania seksistowskich uwag oraz powierzchownego oceniania ludzi w kontekście towarzyskim

Wysiłek woli oraz samokontrola są także bardzo męczące. Jeśli się do czegoś przymusisz raz, to stając przed takim samym wyzwaniem ponownie, będziesz mniej zdolny do samokontroli i mniej do niej chętny. To zjawisko nazwane jest "wyczerpywaniem się ego" (ego depletion).
Typowym przykładem zjawiska jest fakt, że uczestnicy, którym polecono tłumić w sobie reakcje emocjonalne podczas oglądania poruszającego filmu, następnie radzili sobie gorzej w teście wytrzymałości fizycznej (krócej byli w stanie ściskać dynamometr w sytuacji rosnącego dyskomfortu). Wysiłek emocjonalny podjęty w pierwszej fazie eksperymentu zmniejszał zdolność wytrzymywania bólu wywołanego długim skurczem mięśni,przez co ludzie z wyczerpanym ego szybciej ulegali impulsowi każącemu zrezygnować.

źródło: Daniel Kahneman - Pułapki myślenia
Popularne pytania
Który kraj zawdzięcza Polsce niepodległość?
Czy znieczulenie podczas porodu jest niebezpieczne dla zdrowia?
Czy przykręcenie w zimie ogrzewania pomaga schudnąć?
Czy wiesz co przedstawia zdjęcie?
Gdzie znajduje się najmniejszy mięsień w ludzkim ciele?
Który znany naukowiec wymyślił klapkę w drzwiach dla kotów?
Które słowo było najpopularniejsze na świecie w 2013 roku?
Co Chińczycy kupowali od Rzymian?
Co jest bardziej rakotwórcze: zwykłe czy e-papierosy?
Jaką odległość może przejść kot w poszukiwaniu właściciela?
Który ze ssaków nie potrafi skakać?
Czy pastą do zębów można wyleczyć opryszczkę?
Przywódca którego kraj wręcz błagał Hitlera w 1940 roku, aby odtworzyć państwo polskie?
Co budowano dłużej - rzymskie Koloseum czy pierwszą linię warszawskiego metra?