logo

człowiekZjawisko "wyczerpywania się ego"

Zjawisko
Badacze zdołali przekonująco dowieść, że zarówno samokontrola, jak i wysiłek poznawczy są formami pracy umysłowej. W kilku badaniach psychologicznych wykazano, że częściej ulegamy pokusie, kiedy jesteśmy na nią wystawieni w trakcie wykonywania wymagającego zadania poznawczego. Wyobraź sobie, że na kilka minut musisz zapamiętać ciąg siedmiu cyfr. Prowadzący mówi ci, że twoim podstawowym priorytetem jest zapamiętanie cyfr. Kiedy się skupiasz na cyfrach, otrzymujesz dwa desery do wyboru - kuszący tort czekoladowy oraz niskokaloryczną sałatkę owocową. Dane z takich eksperymentów wskazują, że kiedy twój umysł jest przeładowany cyframi, chętniej sięgasz po kuszący tort.

Ponadto osoby obciążone poznawczo mają także większą skłonność do zachowań samolubnych, wygłaszania seksistowskich uwag oraz powierzchownego oceniania ludzi w kontekście towarzyskim

Wysiłek woli oraz samokontrola są także bardzo męczące. Jeśli się do czegoś przymusisz raz, to stając przed takim samym wyzwaniem ponownie, będziesz mniej zdolny do samokontroli i mniej do niej chętny. To zjawisko nazwane jest "wyczerpywaniem się ego" (ego depletion).
Typowym przykładem zjawiska jest fakt, że uczestnicy, którym polecono tłumić w sobie reakcje emocjonalne podczas oglądania poruszającego filmu, następnie radzili sobie gorzej w teście wytrzymałości fizycznej (krócej byli w stanie ściskać dynamometr w sytuacji rosnącego dyskomfortu). Wysiłek emocjonalny podjęty w pierwszej fazie eksperymentu zmniejszał zdolność wytrzymywania bólu wywołanego długim skurczem mięśni,przez co ludzie z wyczerpanym ego szybciej ulegali impulsowi każącemu zrezygnować.

źródło: Daniel Kahneman - Pułapki myślenia
Popularne pytania
Jak długo rośnie choinka?
Które zawody mogą zniknąć w najbliższych latach?
Jak długo trwa wysyłka towaru z Chin do Polski?
Ile żon miał Henryk Sienkiewicz?
Którzy polscy politycy umożliwili udział ludziom G.Sorosa pisanie ustaw tzw. Planu Balcerowicza?
Ile wody powinna pić osoba uprawiajaca sport?
Ile kilometrów ma najdłuższy most świata?
W którym roku wynaleziono rower?
Jak szybko i skutecznie zdjąć naklejki z mebli?
Które butelki są lepsze dla piwa - zielone czy brązowe?
Ile włosów dziennie traci przeciętny człowiek?
Jaki procent sędziów i prokuratorów z NRD pracowało w wymiarze sprawiedliwości zjednoczonych Niemiec?
Czego nie powie nam kapitan samolotu?
Kto to jest?