logo
ludzie

Prawdziwi bohaterowie Solidarności - Henryk Lenarciak

Prawdziwi bohaterowie Solidarności - Henryk Lenarciak

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Henryk Lenarciak (ur. 18 czerwca 1933 w Baranowie w ówczesnym powiecie przasnyskim, zm. 3 sierpnia 2006 w Gdańsku) – opozycjonista, pracownik Stoczni Gdańskiej, działacz NSZZ Solidarność, inicjator budowy Pomnika Poległych Stoczniowców w Gdańsku.
Pracę w Stoczni Gdańskiej rozpoczął w 1952. W czasie wydarzeń grudnia 1970 był w komitecie strajkowym. Już w 1971 wystąpił z wnioskiem o budowę pomnika Poległych Stoczniowców. W styczniu 1971 był jednym z 80 delegatów, którzy zostali wysłani do Warszawy na rozmowy z Edwardem Gierkiem.
W latach 70. XX wieku pracował na terenie stoczni w jednej brygadzie wspólnie z Lechem Wałęsą. Ze względu na chorą żonę i własne kłopoty zdrowotne dopiero 25 sierpnia 1980 przyłączył się do strajku. Z tego powodu nie wszedł do komitetu strajkowego, choć był wymieniony jako kandydat. Lech Wałęsa powierzył mu prowadzenie kasy Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. 10 września 1980 został wybrany przewodniczącym Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Poległych Stoczniowców w Gdańsku i doprowadził do wybudowania pomnika w ciągu 3 miesięcy, pomimo oporu władz. W 1982 aresztowano go za udział w strajku, który wybuchł w Stoczni Gdańskiej na wiadomość o delegalizacji NSZZ Solidarność. W 1989 po 37 latach pracy wysłano go na emeryturę, której nie oczekiwał. Ostatnie lata życia spędził opiekując się chorą żoną dorabiając do kilkusetzłotowej emerytury jako portier.
Kilka tygodni przed śmiercią w filmie dokumentalnym Grzegorza Brauna pt. Plusy dodatnie, plusy ujemne, opowiedział o tym, iż jego zdaniem „TW Bolek” to Lech Wałęsa i o związkach byłego prezydenta z SB we wczesnych latach 70.
Były szef Solidarności w Stoczni Gdańskiej, Jerzy Borowczak wspominał po śmierci Lenarciaka: "Pamiętam jak podczas strajku 1980 przyniósł nam pierwszą biało-czerwoną flagę. W latach 70. pracował w jednej brygadzie z Lechem Wałęsą, Wałęsa ufał mu bezgranicznie."
Zginął 3 sierpnia 2006 w Gdańsku, potrącony przez tramwaj, gdy przechodził nieprzepisowo na czerwonym świetle. Pogrzeb odbył się 9 sierpnia w Kiełpinie Górnym. 17 sierpnia 2006 w „Tygodniku Solidarność” ukazało się wspomnienie prezydenta III RP, Lecha Kaczyńskiego oddającego honor zasługom Henryka Lenarciaka w walce o demokrację.

Wiki

Jan Jasiński, Henryk Lenarciak, Szczepan Chojnacki, Henryk Jagielski, Józef Szyler - to zaledwie kilka osób z dużo większego grona, na które donosił Tajny Współpracownik "Bolek".
Popularne pytania
Dlaczego Napoleon przegrał wojnę z Rosją w 1812 roku?
Ile wynosi miesięczny koszt utrzymania uchodźcy w Polsce?
Czy Bronisław Cieślak był jednym z kandydatów do roli Jamesa Bonda w filmie “Żyj i pozwól umrzeć” (1973)?
Jak działa zapałka?
Co znajduje się na zdjęciu?
Jak są wykrywane podziemne testy jądrowe?
W którym kraju więzień, który czyta książki może zmniejszyć swój czas odsiadki?
Czy wiesz co przedstawia zdjęcie?
Czy warzywa lepiej gotować czy smażyć?
Czy alergicy powinni przebywać wśród alergenów, które ich uczulają?
O jakiej porze dnia koty mają największy apetyt?
Które popularne produkty na naszych talerzach są radioaktywne?
Które produkty ochładzają organizm?
Jakiej narodowości jest Aladyn w oryginalnej wersji "Księgi tysiąca i jednej nocy"?