logo

zwierzętaKtóre koty polują w stadach?

Które koty polują w stadach?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Z kotowatych w stadzie żyją jedynie lwy. Co prawda koty domowe bawią się razem, śpią, czy domagają się jedzenia, to jednak trudno to nazwać życiem w stadzie. Do tego stopnia są „mało stadne”, że po wspólnym terytorium samce starają się chodzić tylko wtedy, kiedy wiedzą, że nie spotkają tam innego kota. Jeśli dojdzie do spotkania może dojść również do walki.
W przypadku lwów sytuacja jest zupełnie inna. Stado lwów składa się ze spokrewnionych samic i ich młodych. Oprócz tego w skład stada wchodzi jeden samiec lub nieliczna grupa (od dwóch do czterech). W sumie takiej rodzinie jest od 2 do 12 dorosłych osobników. Liczebność stada uzależniona jest od dostępności pokarmu. W stadzie do utrzymania porządku potrzebna jest hierarchia, na czele stada zawsze stoją samce. Jeśli przewodzący samiec przegra walkę o dominację musi opuścić stado bez możliwości powrotu.
Polowanie lwów polega na wytropieniu zdobyczy, a następnie nagonieniu w zastawioną pułapkę. Choć polują głównie samice, to w przypadku wyprawy na duże zwierzęta np. bawoły, dołączają się również samce. Główna rola samców to przede wszystkim ochrona terytorium i zapładnianie samic. Oczywiście stadne polowania nie są regułą, samice czasami polują samotnie, jednak tego typu polowania mają zdecydowanie mniejszą skuteczność niż te odbywające się w grupach.
Popularne pytania
Z jaką prędkością uderza siekierą w drewno profesjonalny drwal?
Ile czasu spędza w łazience przeciętny człowiek w całym swoim życiu?
Ile czasu dziennie można spędzać w pozycji siedzącej, aby uniknąć problemów ze zdrowiem?
Czy można się upić napojem bezalkoholowym?
Czy niejedzenie śniadań szkodzi?
Co w XVIII wieku w Rzeczpospolitej oznaczało słowo "kobieta"?
Czy skłonność do wegetarianizmu jest zapisana w genach?
Czy posiadanie oraz sprzedawanie nasion konopi indyjskich jest w Polsce karalne?
W którym roku we Francji po raz ostatni ścięto skazańca gilotyną?
Ile w Polsce żyje kobiet o imieniu Maria?
Czy niemieckie dziewczyny lubią sobie pierdnąć przy stole?
Gdzie znajduje się najmniejszy mięsień w ludzkim ciele?
Co sprawia, że Ziemia nie jest jednolitą gładką kulą?
Czy palenie papierosów może być zdecydowanie mniej szkodliwe?