logo

zdrowie-medycynaCzy banany mogą być szkodliwe?

Czy banany mogą być szkodliwe?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Chociaż banany są dobrym źródłem błonnika, potasu, magnezu, witamin z grupy B, pozytywnie wpływają na skórę, włosy i paznokcie, to jednak szkodzą osobom chorym na zespół jelita nadwrażliwego. Banany podczas rozkładania się w jelicie mogą powodować zwiększoną produkcję gazów, a nawet bóle brzucha. Banan składa się głównie z wody (ok. 75 proc.) i węglowodanów, zielone mają zdecydowanie więcej skrobi niż dojrzałe, żółte mają więcej glukozy i fruktozy. Niedojrzałe są ciężkostrawne. Na banany powinny uważać osoby chore na cukrzycę lub nietolerujące glukozę, mają średni indeks glikemiczny i mogą być powodem szybkiego wzrostu poziomu glukozy we krwi (szczególnie dojrzałe owoce). Nie powinny ich jeść osoby uczulone na lateks.
Banany które trafiają do naszych sklepów są bardzo silnie pryskane, opakowane są zwykle w folie z dodatkiem środka owadobójczego - Chorpyrifos (może powodować zaburzenia rozwojowe i problemy z układem odpornościowym), aby szybko dojrzały na określony przez sprzedawcę czas opryskiwanie są etylenem. Podobno na jeden hektar upraw bananów wykorzystuje się aż 30 kg pestycydów rocznie, dla porównania, hektar europejskiej uprawy zbóż pochłania 2,7 kg.
Popularne pytania
Które państwa, oprócz USA, dostarczały afgańskim mudżahedinom broń w wojnie z ZSRR w latach 1979-89?
Które państwo pomogło Niemcom zdobyć Norwegię?
Co Europa północna zawdzięcza Golfsztromowi?
Jak zapamiętać swój sen?
W hymnie którego kraju jest odniesienie do Polski?
W którym roku odnotowano pierwszy w historii wypadek samochodowy?
Jaki kolor męskich włosów preferują kobiety?
Jak nauczyć się medytować?
Jakie warunki panują na Mount Evereście?
Czy kurz w domu to w większości naskórek?
Z jakiego powodu część sklepów odmówiła sprzedaży gry Twister tuż po jej premierze w 1966 roku?
Czy wódka się psuje?
Czy każdy surowy grzyb, nawet borowik, jest trujący?
Które z państw nie posiada czworokątnej flagi?