logo

historia, 1940Miejsce wykonania wyroku na jednym z przywódców bolszewickiej rewolucji, ludobójcy Lwie Trockim (Meksyk).

Miejsce wykonania wyroku na jednym z przywódców bolszewickiej rewolucji, ludobójcy Lwie Trockim (Meksyk).

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Lew Dawidowicz Trocki (ros. Лев Давидович Троцкий) właśc. Lejba Dawidowicz Bronsztejn (ros. Лейба Давидович Бронштейн) (ur. 26 października?/7 listopada 1879 w Janówce w guberni chersońskiej, zm. 21 sierpnia 1940 w Meksyku) – rewolucjonista rosyjski, socjaldemokrata i komunista. Jeden z twórców i przywódców RFSRR, ZSRR oraz Armii Czerwonej. Przewodniczący Petersburskiej Rady Delegatów Robotniczych(ros.) w czasie rewolucji 1905 roku i Piotrogrodzkiej Rady Delegatów Robotniczych i Żołnierskich po rewolucji lutowej i obaleniu caratu. Przewodniczący Komitetu Wojskowo-Rewolucyjnego przy Radzie Delegatów, faktycznie kierujący przejęciem władzy przez bolszewików w Piotrogrodzie (listopad 1917). Członek Komitetu Centralnego RKP(b) i WKP(b) (1917-1927), członek Biura Politycznego RKP(b) i WKP(b) (1919-1926). Komisarz ludowy spraw zagranicznych RFSRR (1917/1918), następnie komisarz ludowy spraw wojskowych i marynarki wojennej (ros. narkomwojenmor) w rządzie RFSRR i ZSRR (1918-1925). Współtwórca i zwolennik teorii permanentnej rewolucji.
Po śmierci Lenina od 1923 przywódca Lewicowej Opozycji w ZSRR, toczył spór z Józefem Stalinem o władzę w kraju i dalsze kierunki rozwoju Związku Radzieckiego. W listopadzie 1927 usunięty z WKP(b) i z Kominternu, w styczniu 1928 zesłany do Ałma-Aty, rok później - pozbawiony obywatelstwa ZSRR i deportowany z kraju. Przebywał na emigracji w Turcji, Francji, Norwegii i w Meksyku, pozostając aktywnym krytykiem stalinizmu z pozycji marksistowskich. Założyciel, redaktor i autor Biuletynu Opozycji (1929-1940). W 1938 założył IV Międzynarodówkę; oparty na jego myśli politycznej trockizm stał się najpoważniejszym odłamem marksizmu krytycznym wobec ZSRR. Zamordowany na rozkaz Stalina przez Ramona Mercadera, agenta INO NKWD.

Wiki
Popularne pytania
Dlaczego po kąpieli kobiety robią sobie z ręcznika turban na głowie?
Jakie jest najstarsze, wciąż używane imię na świecie?
Ile kosztuje wysłanie balonu stratosferycznego?
Czy ryby czują ból?
Jaką pojemność w przeliczeniu na GB ma ludzki mózg?
Czy psi nos może zamarznąć w czasie zimy?
Dlaczego postacie Simpsonów są żółte?
Kłopoty Galileusza wzięły się z ....
Jak zobaczyć listę osób, które odrzuciły Twoje zaproszenia na Facebooku?
Dlaczego kot podchodzi do ludzi, którzy kotów nie lubią?
Czy drapanie wzmaga swędzenie, czy je łagodzi?
Dlaczego w Wielkiej Brytanii jest cieplej niż w Polsce?
Co zrobić, aby szybko zapamiętać czyjeś imię?
Dlaczego ziemska atmosfera nie uciekła w kosmos?