logo

astronomia-fizyka
Porównanie dostępnej wody na Ziemi i na księżycu Jowisza - Europie (Jowisz II)

Porównanie dostępnej wody na Ziemi i na księżycu Jowisza - Europie (Jowisz II)
Europa (Jowisz II) – czwarty co do wielkości księżyc Jowisza z grupy księżyców galileuszowych i szósty co do wielkości satelita w Układzie Słonecznym. Najprawdopodobniej posiada on pod lodową skorupą ocean ciekłej wody.
Dane przesłane przez sondę Galileo wskazują prawie jednoznacznie, że pod lodową skorupą znajduje się ocean słonej wody, być może głęboki nawet na 90 km. Inny model sugeruje istnienie warstwy „ciepłego”, plastycznego lodu, jednak cieszy się on zdecydowanie mniejszym uznaniem.
Istnienie oceanu na tym księżycu jest możliwe ze względu na potężne oddziaływania pływowe ze strony Jowisza, które deformują satelitę i wskutek dyssypacji ogrzewają wnętrza. Samo wewnętrzne ciepło pochodzące z rozpadu izotopów promieniotwórczych nie wystarczyłoby do utrzymania takiej warstwy wody w stanie płynnym. Jednak może ono wystarczać, żeby na dnie oceanu istniały czynne kominy hydrotermalne. Jedna z nowszych hipotez dotyczących powstania życia na Ziemi sugeruje, że pierwsze istoty żywe pojawiły się nie w zbiornikach powierzchniowych, ale w takim właśnie środowisku. To sprawia, że Europa jest jednym z najbardziej obiecujących miejsc w Układzie Słonecznym pod względem poszukiwań życia poza Ziemią.
Naukowcy studiując zdjęcia struktur powierzchniowych, zastanawiają się, jak głęboko pod lodem może ów ocean się znajdować. Początkowo przypuszczano, że może on występować dość płytko: od 5 do 10 km pod powierzchnią. Jednak wygląd kraterów uderzeniowych na Europie sugeruje raczej, że ocean położony jest minimum 19 km pod powierzchnią. Którąś z teorii mógłby potwierdzić dopiero orbiter okrążający przez dłuższy czas Europę, który mógłby zaobserwować ewentualną wodę wypływającą ze szczelin, co bardzo pomogłoby w określeniu grubości skorupy.
Niestety, zaprojektowana przez NASA sonda JIMO, która miała przeprowadzić takie badania, została anulowana w 2005 roku z przyczyn budżetowych. Europejska Agencja Kosmiczna zamierza wysłać do układu Jowisza w 2022 roku sondę JUICE, która ma przeprowadzić podobne badania. W trakcie misji planowane są dwa przeloty w pobliżu Europy i wejście na orbitę Ganimedesa. Czas przeznaczony na badania Europy jest tak krótki ze względu na zagrożenie dla aparatury ze strony pasów radiacyjnych Jowisza. Dokładniejsze badania Europy ma przeprowadzić przygotowywana amerykańska misja Europa Mission.

Wiki
Popularne pytania
Który przekaz ludzkości jako pierwszy opuścił Ziemię i mógł dotrzeć do kosmitów?
Kto wymyślił imię Jessica?
Czy w 1938 roku była szansa sojuszu polsko-brytyjskiego?
W jakiej porze roku jest najwięcej samobójstw?
Dla kogo stworzono amerykańską konstytucję?
O ile zwiększa się masa obuwia podczas biegania?
Co robi zadowolony kot?
Od którego roku w meczach pojawiła się czerwona kartka?
Czy filmowy Hannibal Lecter miał swój pierwowzór w realu?
Czy słonie boją się mrówek?
Ilu Polaków było nominowanych do Nagrody Nobla z matematyki?
Biedniejsi mężczyźni bardziej gustują w obfitych biustach?
Czy próby germanizacji Polaków dotyczyły tylko czasów bismarckowskich?
Z czego powstaje żelatyna?