logo

historia
Mapa podbojów Aleksandra Wielkiego 334-323 p.n.e.


Aleksander III Macedoński (stgr. Ἀλέξανδρος ὁ Τρίτος ὁ Μακεδών Aleksandros ho Tritos ho Makedon) zwany też Aleksandrem Wielkim (Ἀλέξανδρος ὁ Μέγας Aleksandros ho Megas) i niezwyciężonym (άνίκητος) (ur. 19-20 lipca 356 p.n.e. w Pelli, zm. 10 czerwca 323 p.n.e. w Babilonie) – król Macedonii z dynastii Argeadów w latach 336-323 p.n.e. Jest powszechnie uznawany za wybitnego stratega i jednego z największych zdobywców w historii ludzkości. Okres panowania Aleksandra wyznacza granicę między dwiema epokami historii starożytnej: okresem klasycznym i epoką hellenistyczną.
Jego ojciec Filip II zreformował państwo macedońskie i zdołał podporządkować sobie większość Grecji. W 336 p.n.e. Aleksander odziedziczył silne państwo oraz dobrze zorganizowaną i doświadczoną armię. Po ujarzmieniu zbuntowanych greckich polis kontynuował plany ekspansji pozostawione przez Filipa – w 334 p.n.e. zaatakował rządzoną przez Persów Azję Mniejszą, rozpoczynając serię kampanii trwającą 10 lat.
Złamał potęgę imperium perskiego w wyniku serii zwycięstw (najsłynniejsze odniósł pod Issos i Gaugamelą) i do 327 p.n.e. opanował całe państwo. W tym samym roku ruszył na Indie, lecz pomimo odnoszonych zwycięstw został zmuszony do odwrotu z powodu niezadowolenia w armii. Zmarł w wieku 32 lat w Babilonie, w trakcie przygotowań do kolejnych wypraw wojennych, pozostawiając imperium, którego rozpiętość ze wschodu na zachód wynosiła 5 tys. km. Po jego śmierci rozgorzały walki pomiędzy dowódcami macedońskiej armii, tzw. diadochami, które doprowadziły do podziału ogromnego państwa na kilka królestw.
Tocząc zwycięskie bitwy (żadnej nie przegrał) z wojskami Traków, Ilirów, Persów i Hindusów opierał się na zdyscyplinowanej piechocie – falandze i ciężkiej macedońskiej jeździe – hetajrach.

Wiki

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/40/MacedonEmpire.jpg
Popularne pytania
Czy nasza twarz widziana w lustrze jest taka w rzeczywistości?
Co oprócz genów i diety decyduje o tym, że dożyjemy 100 lat?
Kim była i gdzie pracowała Walentina Tierieszkowa?
Czy telefonem komórkowym można przygotować popcorn?
Czy posiadanie rodzeństwa sprzyja zdrowiu?
Ile jabłek powinno się jeść dziennie?
Czy po Francji kolejnym krajem do podboju przez Hitlera miała być Polska?
Czy korzystając z fitness przybieramy na wadze?
Skąd się wziął zwyczaj Halloween?
Czy raty “zero procent” są naprawdę zero procent?
Co było bezpośrednim powodem powstania Tadź Mahal?
Jak nazywają się owoce dębu?
Czy ptaki sikają?
Co najczęściej robimy, gdy wokół panuje hałas?