logo

historiaII Rzesza Niemiecka, Cesarstwo Niemieckie (niem. Deutsches Kaiserreich, Deutsches Reich) w roku 1900

II Rzesza Niemiecka, Cesarstwo Niemieckie (niem. Deutsches Kaiserreich, Deutsches Reich) w roku 1900

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Cesarstwo Niemieckie, Rzesza Niemiecka (niem. Deutsches Kaiserreich, Deutsches Reich) – niemieckie państwo narodowe założone w 1871 przez Ottona von Bismarcka. Po upadku określane także jako Druga Rzesza (Zweites Reich).
Cesarstwo Niemieckie było monarchią konstytucyjną i państwem federalnym, złożonym z państw wchodzących w skład Rzeszy będących monarchiami oraz wolnych miast. Godność cesarską sprawował urzędowo (łac. ex officio) władca największego państwa, Królestwa Prus, a jego oficjalny tytuł brzmiał „Cesarz niemiecki”, co miało oznaczać, że jedynie przewodniczył Rzeszy, gdyż był „pierwszy wśród równych” („primus inter pares”) wobec innych władców niemieckich. Tytuł „Cesarz Niemców” odrzucono, ponieważ sugerował, że cesarz panuje z woli narodu, a nie dzięki łasce bożej (dei gratia). Taką neutralną tytulaturę przyjęto także i z tego powodu aby nie zadrażniać stosunków z Austro-Węgrami, które choć zostały pokonane przez Prusy, to jednak cesarz Franciszek Józef nadal cieszył się autorytetem i poparciem wśród niektórych władców niemieckich, zmuszonych do posłuszeństwa wobec Prus. Obawiano się również pobudzenia nastrojów demokratycznych i rewolucyjnych wśród społeczeństwa.
Konstytucja Cesarstwa była napisana tak, że do końca jego istnienia prawnicy spierali się czy uznać Niemcy bardziej za państwo związkowe (Bundesstaat) czy też za związek państw (Staatenbund). Nie przeszkadzało to jednak Prusom w ścisłej kontroli niemieckiego życia wewnętrznego i polityki zewnętrznej, ponieważ o wszystkich najważniejszych sprawach decydował w istocie kanclerz powoływany przez cesarza, a stosunki z poszczególnymi królami i książętami regulowane były poprzez nieformalne związki partnerstwa i zależności.

Wiki
Popularne pytania
W którym kraju obchodzi się święto penisa?
W której polskiej miejscowości stacja kolejowa znajduje się na plaży?
Ile wynosi temperatura mleka w krowich wymionach?
Czy II RP była biedniejsza od III RP?
Ile średnio ludzie zapamiętują zdarzeń z dnia poprzedniego?
Z jaką maksymalną prędkością mogą pływać ludzie?
Która nacja na świecie nazywa Polaków Hamanami (śmiertelnymi wrogami)?
Ile powiek mają wielbłądy?
Które z europejskich państw finansuje ze środków publicznych badania nad UFO?
Czy są czarnoskórzy Żydzi?
Ile trzeba by mieć pieniędzy, by w realnym świecie zostać Batmanem?
Z którym gatunkiem małp człowiek jest najbliżej spokrewniony?
Który znany polityk był przeciwnikiem uprawiania sportu?
W której części dnia jesteśmy najmniej odporni na infekcje?