logo
ludzie, 2013

Ludwik Alfons Burbon (Ludwik XX) - pretendent do tronu Francji

 
Ludwik Alfons Burbon (Ludwik XX) - pretendent do tronu Francji

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Ludwik Alfons Burbon, właśc., hiszp. Luis Alfonso Gonzalo Victor Manuel Marco de Borbón y Martínez-Bordiu (ur. 25 kwietnia 1974 w Madrycie) – drugi syn Alfonsa Burbona, księcia Andegawenii i Kadyksu (syn Jakuba Burbona), i Marii del Carmen Martínez-Bordiú y Franco (wnuczki generała Franco). Ludwik jest więc prawnukiem Francisco Franco i króla Hiszpanii – Alfonsa XIII. Od 1989 r. jest księciem Andegawenii i głową Domu Burbonów (Kapetyngów), a także legitymistycznym pretendentem do tronu Francji jako Ludwik XX.
19 września 1981 roku od swojego ojca, tytularnego króla Francji Alfonsa II, otrzymał tytuł księcia Turenii. W roku 1982 roku jego rodzice rozwiedli się. Matka Ludwika jeszcze dwa razy wychodziła za mąż - książę ma przyrodnią siostrę (Maríę Cynthię Rossi) zrodzoną z drugiego małżeństwa Marii. 7 lutego 1984 roku Ludwik został ranny w wypadku samochodowym pod Pampeluną w którym to zginął jego starszy brat, Franciszek - książę Bretanii i Burgundii. Od tego momentu Ludwik został dziedzicem pretensji swojego ojca do tronu Francji. 27 września 1984 roku otrzymał tytuł księcia de Bourbon. W 1987 roku dwór hiszpański orzekł, że tytuł księcia Kadyksu nie jest dziedziczny więc Ludwik nie odziedziczył go po tragicznej śmierci ojca, która nastąpiła 30 stycznia 1989 roku. Wraz ze śmiercią Alfonsa Ludwik ogłosił się Głową Domu Burbonów (chef de la Maison de Bourbon) oraz królem Francji i Nawarry jako Ludwik XX. Przysługuje mu prawo do predykatu "Jego Królewskiej Wysokości", które jest uznane zarówno we Francji jak i Hiszpanii.

Wiki