logo

porady-triki
Jak przetrwać w lesie?

Jak przetrwać w lesie?
1. Podstawa to woda, jeśli bez jedzenia człowiek wytrzyma wiele dni (do 3 tygodni), bez wody wytrzyma maksymalnie 2-3 dni. Najlepiej obozować na podwyższeniu (unikniesz zalania i jest z reguły większe nasłonecznienie), wyjście powinno być w kierunku wschodnim (obudzi Cię wschód słońca), w pobliżu wody, nie za blisko, aby nie płoszyć zwierząt. Należy pamiętać, że w obozowisku, które jest za blisko np: rzeki, jeziora jest wyższa wilgotność (wilgotne ubranie) i niższa temperatura. Najlepsza woda do picia jest ze źródła strumyka lub pozyskiwana z porannej rosy, można ją zbierać korzystając z dowolnego chłonnego materiału. Wodę z innych źródeł najlepiej na wszelki wypadek przegotować (około 3 minut w stanie wrzenia wystarczy do zabicia większości groźnych bakterii).

2. Budując szałas użyj gałęzi, liści, roślin, tak aby jak najlepiej chroniły przed złą pogodą. Zwróć uwagę przede wszystkim na szczelność konstrukcji. Pamiętaj, że jaskinie mogą być zamieszkałe przez niebezpieczne zwierzęta np: niedźwiedzie. Jeśli znajdziemy zwierzęce kości to znak, że w pobliżu znajduje się drapieżnik i raczej nie powinno się tam stawiać szałasu. Nie rozbijaj obozu na leśnych ścieżkach, w miejscach z wyraźnie ubitą trawą.

3.Jeśli chodzi o jedzenie to niestety w lesie mamy niewielki wybór. Owady idealnie nadają się do jedzenia jednak wymagają ugotowania. Unikaj owadów o jaskrawym zabarwieniu lub takich, które żądlą np: osy. Usuń głowę, skrzydła i ugotuj. Równie idealnym pożywieniem jest złapana ryba, nawet niewielka. W lesie możemy też korzystać z malin i jeżyn, co do jagód i grzybów należy wiedzieć, które nie są trujące.

4. Obóz najlepiej zabezpieczyć przed niepożądanymi gośćmi. Jeśli dysponujesz sznurkiem możesz rozwinąć go wokół obozowiska, jeśli dysponujesz naczyniami przymocuj je tak, aby brzęczały, jak tylko dojdzie do przekroczenia chronionej strefy. Brzęk może go szybko przepłoszyć, a Ciebie zbudzić. Dobrym pomysłem jest przygotowanie odpowiedniej ilości opału i całonocne warty, które podtrzymują ogień i co jakiś czas się zmieniają.

5. Naczynia należy myć wodą z dodatkiem popiołu z ogniska lub piasku. Nie zostawiaj brudnych naczyń z pozostałościami jedzenia, może to bowiem ściągnąć zwierzęta.

6. Brudne lub przepocone rzeczy należy przeprać i dokładnie wysuszyć (w słońcu lub nad ogniem). Pamiętaj, że słońce działa również bakteriobójczo.

7. Nie zapominaj o higienie, szczególnie dotyczy to stóp i przeglądu ciała pod kątem kleszczy i ran.

8. Nie należy przechowywać jedzenia w miejscu, gdzie śpimy. Jeśli masz możliwość umieść całe zapasy w worku, przenieś w inne miejsce i powieś na drzewie.

9. Po przebudzeniu pamiętaj, aby sprawdzić buty i ubranie, czy nie pojawiły się tam jakieś zwierzątka.

10. Nie pal dużych ognisk, używaj ognia tylko do ogrzania się, suszenia lub ugotowania jedzenia. Większe ogniska płoszą niepotrzebnie zwierzęta.

11. Jeśli jest z Tobą pies, a temperatura jest niska (-20 stopni Celsjusza), pamiętaj, że jemu też może być zimno, najlepiej więc zwierzaka czymś przykryć.

12. Nie kładź się spać w mokrym lub wilgotnym ubraniu.
Popularne pytania
Co znajdowało się na zdjęciu nad łóżkiem Stalina?
Których produktów i potraw nie należy łączyć?
Którą stroną powinno się chodzić po chodniku?
Ile wzrostu miał przeciętny Polak pod koniec XIX wieku?
Co można otrzymać za darmo na pokładzie samolotu?
Co oznacza łaciński zwrot Corpus delicti?
Jaki procent Nowego Jorku stanowią tereny zielone?
W jaki dzień tygodnia popełnianych jest najwięcej samobójstw?
Co się dzieje z zarostem mężczyzny, kiedy spodziewa się seksu?
Kto jest lepszym pływakiem: świnia czy pies?
W którym z krajów mężczyźni żyją statystycznie dłużej od kobiet?
Jak zapobiec przymarzaniu wycieraczek?
Jak rozpoznać jaja wiejskie?
Który rodzaj wojsk zadaje największe straty przeciwnikowi?