logo

natura
Jak pije krew wampir zwyczajny (Desmodus rotundus) (wideo)

Jak pije krew wampir zwyczajny (Desmodus rotundus) (wideo)
Wampir zwyczajny (Desmodus rotundus) – gatunek ssaka z podrodziny wampirów (Desmodontinae) w rodzinie liścionosowatych (Phyllostomidae), jedyny żyjący współcześnie przedstawiciel rodzaju Desmodus.
Wampir zwyczajny preferuje tropikalne i subtropikalne klimaty. Zazwyczaj żyje w koloniach od 20 do 100 osobników, jednakże notowane były również dużo większe kolonie w liczbie 5 tys. Desmodus rotundus osiedla się w umiarkowanie oświetlonych jaskiniach o głębokich szczelinach i zagłębieniach. Można go także znaleźć w starych studniach, szybach kopalnianych i opuszczonych budynkach. W miejscach występowania wampira zwyczajnego można wyczuć charakterystyczną woń amoniaku, pochodzącą ze strawionej krwi. Na łowy wylatuje nocą, dzień spędzając ukryty w dziuplach drzew, jaskiniach i innych kryjówkach. Zaatakowane zwierzę zwykle nie zauważa napastnika, gdyż w ślinie wampira znajdują się substancje znieczulające. W przypadku nieudanego polowania przez któregoś z dorosłych osobników, zdarzają się przypadki dzielenia się zdobytą krwią w społeczności.
Odżywiają się wyłącznie krwią kręgowców. Nacinają skórę ofiar swymi bardzo ostrymi zębami i zlizuje spływającą krew. Krew ta nie krzepnie, gdyż ślina tego nietoperza zawiera specjalne antykoagulanty. Jego przełyk jest tak wąski, że oprócz krwi nie jest w stanie przełknąć innego pożywienia.

Jest to nieduże zwierzę: rozpiętość skrzydeł do 40 cm, długość głowy i ciała zwykle od 7 do 9 cm, masa ciała od 15 do 50g. Ma brązowo-szare futro z jaśniejszą stroną brzuszną. Brak błony ogonowej (uropatagium) która występuje u innych nietoperzy. Wampir zwyczajny ma dobrze rozwinięty zmysł węchu i duże oczy. Kończyny także są wyspecjalizowane. Przednie posiadają długi kciuk i są dobrze rozwinięte, zaś tylne są mocne. Jak wszystkie nietoperze potrafi latać, ale w odróżnieniu od innych nietoperzy potrafi też biegać i skakać. U wampirów zwyczajnych występuje dymorfizm płciowy, samice są większe od samców. Najczęściej porozumiewają się między sobą matki z młodymi. Krzyki kontaktowe zarejestrowane zostały w przedziale 6-12kHz. Zwykle pojawiają się one podczas podziału żywności lub gdy młode chce znaleźć matkę. Sygnały chemiczne i dotykowe również mogą odgrywać ważną rolę w komunikacji. Nietoperze wampiry używają również echolokacji i wzroku by zlokalizować ofiarę. Mogą także korzystać z węchu i słuchu podczas polowań. Wampiry nie tylko osłabiają zaatakowane zwierzęta, ale mogą być nosicielami wścieklizny. Według jednej z teorii wampiry spowodowały wyginięcie koni w krainie neotropikalnej. Europejczycy wiązali wampiry zwyczajne z wizerunkiem diabła, natomiast Persowie i Chińczycy postrzegali go jako symbol szczęścia i długowieczności.

Wiki

Występuje wyłącznie w Ameryce Południowej i Środkowej. Najpopularniejsze są rejonie od Meksyku do Argentyny i w Chile.
Popularne pytania
Jaki jest roczny koszt utrzymania wszystkich urzędników w Polsce?
Ile procent ludzi ma naturalne blond włosy?
Co musiałoby się stać, aby na Ziemi nie było trzęsień ziemi i erupcji wulkanów?
Na jakie choroby marihuana działa leczniczo?
Jak dietą poprawić libido?
Dlaczego pingwiny są w stanie przeżyć w ekstremalnie niskiej temperaturze?
Jak nazywała się pierwsza sonda międzyplanetarna?
Jaki przydomek mają reprezentanci RPA w piłce nożnej?
Która nacja na świecie nazywa Polaków Hamanami (śmiertelnymi wrogami)?
Jakie sztuki walki uprawia Władimir Putin?
Który z kanclerzy Niemiec powiedział "To my decydujemy o życiu płciowym"?
Dlaczego sprzedawcom tak bardzo zależy, abyśmy towar przynajmniej na moment potrzymali?
Co wybierać - oleje tłoczone na zimno czy na ciepło?
Studenci w Polsce rozpoczynają naukę w październiku. A kiedy początek roku szkolnego przypada w Japonii?