logo
biznes-ekonomia

Centrum gospodarcze Europy, zamieszkałe przez ponad 100 mln ludzi, na tym obszarze znajduje się ponad połowa gospodarki Europy

Centrum gospodarcze Europy, zamieszkałe przez ponad 100 mln ludzi, na tym obszarze znajduje się ponad połowa gospodarki Europy

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Europejski banan, Niebieski banan lub Błękitny banan (ang. Blue Banana, znany również jako Hot Banana, Bluemerang, European Megalopolis lub European Backbone) – gęsto zaludniony obszar zurbanizowany, pas ciągnący się łagodnym łukiem od Anglii przez Belgię i Holandię, zachodnią część Niemiec (Westfalię, Nadrenię, Bawarię), Austrię po północne Włochy (Lombardię).
Występują tam zróżnicowane, na ogół dość korzystne warunki środowiska przyrodniczego (umiarkowany klimat, żyzne gleby na równinach, różnorodne surowce mineralne na wyżynach i górach powstałych w czasie orogenezy hercyńskiej), jednak podobne warunki są w wielu innych regionach w strefie umiarkowanej. Tymczasem niemal wszędzie na obszarze europejskiego banana gęstość zaludnienia wynosi 300-400 os./km² (wyjątkiem są wysokogórskie tereny Alp), leżą tam też liczne milionowe miasta.
Europejski banan zawdzięcza bowiem swe powstanie kilkuwiekowej historii rozwoju europejskiej nauki i techniki. Na tym terenie bądź w najbliższym jego sąsiedztwie (na zachodniej flance tego obszaru leży Paryż i miasta Szwajcarii) działała większość renomowanych europejskich uniwersytetów, powstały finansowe instytucje umożliwiające rozwój kapitalizmu (kantory i giełdy włoskie, a potem niderlandzkie), rozpoczęła się rewolucja rolna (płodozmian) i przemysłowa. Dzięki temu wyeliminowano klęski głodu, ograniczono śmiertelność ludności, a w XIX wieku region ten stał się centrum przemysłowym, finansowym i naukowym świata. W chwili obecnej jego rola w gospodarce zmalała, zwłaszcza jeśli chodzi o przemysł i finanse. Wciąż jednak pozostaje wielkim centrum usługowym i innowacyjnym.
Odpowiednikiem obszaru Niebieskiego banana jest Złoty banan, rozciągający się na terenach wschodniej Hiszpanii, południowej Francji i północno-zachodnich Włoch. Czasami obydwa obszary są łączone w jeden.

Wiki
Popularne pytania
Co to jest?
Czy od piwa rośnie brzuch?
Co to jest kenosilikafobia?
Czy jakość pieczywa można też ocenić po tym, jak się starzeje?
Ilu potomków Polaków mieszka dzisiaj na Bliskim Wschodzie?
Czy umiarkowane picie piwa wzmacnia kości i zapobiega osteoporozie?
Czy dzięki ocieplaniu się klimatu Sahara znowu będzie zielona?
Czy lato to najlepsza pora na romans i seks?
Osoby preferujące nocny tryb życia mają rzadziej czy częściej problemy psychiczne?
Ile statystyczny mężczyzna jest w stanie wytrzymać na zakupach?
Kiedy obchodzony jest Dzień Dobrych Rad?
Co przyniosło więcej ofiar - zrzucenie bomby atomowej na Hiroszimę, czy amerykański nalot na Tokio 9-10 lutego 1945 roku?
W który kraju jest najwięcej rudzielców?
Ile wynosi rekord prędkości bezprzewodowego transferu danych?