logo

wojna, 194023.05.1940r. w nocy, ORP „Orzeł” wypłynął z Rosyth na Morze Północne, na swój ostatni patrol bojowy. Zaginął 11.06.40r.

23.05.1940r. w nocy, ORP „Orzeł” wypłynął z Rosyth na Morze Północne, na swój ostatni patrol bojowy. Zaginął 11.06.40r.

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

ORP Orzeł – polski torpedowy okręt podwodny, jednostka wiodąca typu Orzeł, zwodowany 15 stycznia 1938 roku w holenderskiej stoczni De Schelde we Vlissingen.
Projekt okrętu został opracowany przy współudziale specjalistów polskiej Marynarki Wojennej, z wykorzystaniem niektórych rozwiązań konstrukcyjnych holenderskiej jednostki Hr. Ms. O.16. Okręt o długości całkowitej 84 metry i wyporności w zanurzeniu 1473 ton. Zanurzenie konstrukcyjne jednostki wynosiło 80 metrów, w praktyce jednak „Orzeł" zdolny był do bezpiecznego zanurzania na głębokość co najmniej 100 metrów.
Konstrukcja oraz konwencjonalny układ napędowy (diesel-elektryczny) pozwalały jednostce na rozwijanie prędkości 19,44 węzła na powierzchni oraz 8,9 węzła w zanurzeniu. Podstawowe uzbrojenie okrętu stanowiło 20 torped wystrzeliwanych z 12 wyrzutni. Kadłub „Orła” był w całości spawany, zaś – jako novum – wszystkie płaszczyzny kontrolne jednostki sterowane były hydraulicznie. Budowę okrętu sfinansowano częściowo ze środków zgromadzonych w ramach społecznej zbiórki pieniędzy zorganizowanej m.in. przez Ligę Morską i Kolonialną oraz Fundację Łodzi Podwodnej.
2 lutego 1939 roku okręt został oficjalnie włączony do Marynarki Wojennej. W składzie Dywizjonu Okrętów Podwodnych, „Orzeł” wziął udział w początkowym okresie obrony Wybrzeża. Internowany w stolicy Estonii, zdołał zbiec. Pozbawiony map, do 7 października kontynuował patrol na Bałtyku, po czym przez cieśninę Sund przepłynął do Wielkiej Brytanii.
Operując z Wysp Brytyjskich, 8 kwietnia 1940 roku podczas patrolu na Morzu Północnym, zatopił transportowiec „Rio de Janeiro”, przewożący wojska niemieckie w ramach operacji Weserübung – informacja przekazana przez „Orła” była jednym z pierwszych sygnałów świadczących o niemieckiej inwazji na Norwegię.
Z niewyjaśnionych do dziś przyczyn, ORP „Orzeł” zaginął wraz z całą załogą podczas patrolu na Morzu Północnym na przełomie maja i czerwca 1940 roku.

Wiki
Popularne pytania
Ile lat ma najstarsze drzewo?
Czy często obcinane włosy stają się przez to gęstsze?
Dlaczego małżeństwa mające córki częściej się rozpadają?
Dlaczego pszczoły nie zapylają kwiatów kakaowca?
Dlaczego wszystkie filmy w Chinach mają napisy?
Co to jest "pleonazm"?
Czy węże latają?
Jakie zwierzę znajduje się na poniższym zdjęciu?
Co uratowałoby Polskę we wrześniu 1939 roku?
Czy osoby dorosłe mają tyle samo kości co noworodki?
Jakie jest najczulsze miejsce w ciele mężczyzny?
Czy wegetarianie częściej chorują na choroby psychiczne?
Do czego Rosjanie wykorzystywali polski romantyzm?
Co oznacza imię Patrycja?