logo
wojna

Rosyjskie plany agresji Układu Warszawskiego na zachód Europy, z uwzględnieniem użycia bomb atomowych na terenie Polski

 
Rosyjskie plany agresji Układu Warszawskiego na zachód Europy, z uwzględnieniem użycia bomb atomowych na terenie Polski

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

W siedem dni do rzeki Ren – ściśle tajny plan wojskowy, opracowany w 1979 przez Układ Warszawski. Zakładał scenariusz w którym przedstawiono wizję siedmiodniowej wojny jądrowej pomiędzy siłami wojsk NATO, a Układem Warszawskim. Ten prawdopodobny scenariusz III wojny światowej opracowany przez sowieckich dowódców został odtajniony przez polski rząd w 2005 i opublikowany przez Instytut Pamięci Narodowej. Sowiecki plan nigdy nie został wykorzystany w rzeczywistości.
Scenariusz przewidywał atak jądrowy NATO na dolinę Wisły w pierwszym uderzeniu, co uniemożliwiłoby radzieckim dowódcom wysłanie posiłków do NRD. Planiści sowieccy przewidywali, że wskutek takiego wariantu śmierć poniosłoby dwa miliony polskich cywilów, a Polska zostałaby całkowicie zniszczona. W odpowiedzi na teoretyczny atak Zachodu, sowiecki kontratak na Holandię, Belgię, Danię i RFN spowolniłby działania sił natowskich
Mapy związane z odtajnionym planem ukazują ataki przy użyciu bomb nuklearnych na wiele państw członkowskich NATO, lecz z wykluczeniem Francji i Wielkiej Brytanii. Celem działań wojsk Układu Warszawskiego byłoby zajęcie RFN, Austrii, Danii i Holandii w ciągu siedmiu dni. Granicą wszystkich zdobytych ziem miałaby być rzeka Ren. Sowieci planowali użycie 7,5 megaton broni atomowej w trakcie trwania konfliktu. Wiedeń miał być zbombardowany dwoma 500 kilotonowymi bombami, podczas gdy Vicenza i Werona pojedynczymi pociskami o mocy 500 kiloton. Stuttgart, Monachium i Norymberga również miały być zniszczone bronią jądrową, a następnie zajęte przez wojska czechosłowackie i węgierskie.
Dowódcy radzieccy planowali zdobyć Lyon po upływie dziewięciu dni od rozpoczęcia ataku i ostatecznie dotrzeć do pasma górskiego Pirenejów.

Wiki