logo
wojna

Rosyjskie plany agresji Układu Warszawskiego na zachód Europy, z uwzględnieniem użycia bomb atomowych na terenie Polski

Rosyjskie plany agresji Układu Warszawskiego na zachód Europy, z uwzględnieniem użycia bomb atomowych na terenie Polski

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

W siedem dni do rzeki Ren – ściśle tajny plan wojskowy, opracowany w 1979 przez Układ Warszawski. Zakładał scenariusz w którym przedstawiono wizję siedmiodniowej wojny jądrowej pomiędzy siłami wojsk NATO, a Układem Warszawskim. Ten prawdopodobny scenariusz III wojny światowej opracowany przez sowieckich dowódców został odtajniony przez polski rząd w 2005 i opublikowany przez Instytut Pamięci Narodowej. Sowiecki plan nigdy nie został wykorzystany w rzeczywistości.
Scenariusz przewidywał atak jądrowy NATO na dolinę Wisły w pierwszym uderzeniu, co uniemożliwiłoby radzieckim dowódcom wysłanie posiłków do NRD. Planiści sowieccy przewidywali, że wskutek takiego wariantu śmierć poniosłoby dwa miliony polskich cywilów, a Polska zostałaby całkowicie zniszczona. W odpowiedzi na teoretyczny atak Zachodu, sowiecki kontratak na Holandię, Belgię, Danię i RFN spowolniłby działania sił natowskich
Mapy związane z odtajnionym planem ukazują ataki przy użyciu bomb nuklearnych na wiele państw członkowskich NATO, lecz z wykluczeniem Francji i Wielkiej Brytanii. Celem działań wojsk Układu Warszawskiego byłoby zajęcie RFN, Austrii, Danii i Holandii w ciągu siedmiu dni. Granicą wszystkich zdobytych ziem miałaby być rzeka Ren. Sowieci planowali użycie 7,5 megaton broni atomowej w trakcie trwania konfliktu. Wiedeń miał być zbombardowany dwoma 500 kilotonowymi bombami, podczas gdy Vicenza i Werona pojedynczymi pociskami o mocy 500 kiloton. Stuttgart, Monachium i Norymberga również miały być zniszczone bronią jądrową, a następnie zajęte przez wojska czechosłowackie i węgierskie.
Dowódcy radzieccy planowali zdobyć Lyon po upływie dziewięciu dni od rozpoczęcia ataku i ostatecznie dotrzeć do pasma górskiego Pirenejów.

Wiki
Popularne pytania
Co najbardziej osłabiło amerykańskie oddziały podczas wojny o niepodległość?
Co należy robić, aby przedłużyć żywotność baterii w telefonie?
Dlaczego w hiszpańskojęzycznych krajach Mitsubishi Pajero sprzedaje się pod nazwą Montero?
Czy będąc zanurzonym na dnie 10-metrowego jeziora da się puścić bąka?
Jaki kolor miały pierwsze wyprodukowane napoje Coca-Coli?
Czy gleba lasu równikowego jest żyzna?
Czy człowiek może wydzielać krwawy pot?
Co to za japoński przysmak?
Jakie góry zajmują blisko 2/3 powierzchni Austrii?
Na nasze zachowanie i rozwój ma większy wpływ rodzina czy przyjaciele?
Studenci w Polsce rozpoczynają naukę w październiku. A kiedy początek roku szkolnego przypada w Japonii?
Od którego produktu spożywczego kot może się uzależnić?
Czy kobiety brały udział w pierwszej nowożytnej Olimpiadzie?
Kto częściej mruga: kobiety czy mężczyźni?