logo

natura
Żółw skórzasty (Dermochelys coriacea) może ważyć nawet do 916 kg

Żółw skórzasty (Dermochelys coriacea) może ważyć nawet do 916 kg
Żółw skórzasty (Dermochelys coriacea) – gatunek gada z podrzędu żółwi skrytoszyjnych, jedyny współcześnie żyjący przedstawiciel rodziny żółwi skórzastych. Jest największym współcześnie żyjącym żółwiem oraz jednym z największych i najcięższych współcześnie żyjących gadów (większe rozmiary od niego osiągają tylko niektóre krokodyle). Gatunek ten jest znany od połowy XVI wieku.

Opis
Żółwie skórzaste mają podobną budowę co żółwie morskie – mają duże, spłaszczone, okrągłe ciało z dwoma parami bardzo dużych płetw i krótkim ogonem. Podobnie jak innych morskich żółwi, przednie płetwiaste kończyny żółwia skórzastego są specjalnie przystosowane do pływania w otwartym oceanie. Nie posiada pazurów na obu parach kończyn. Płetwy tego żółwia są największe, pośród wszystkich żyjących żółwi. Rozpiętość przednich płetw może dochodzić do 3 metrów. Jako ostatni przedstawiciel rodziny, żółw skórzasty posiada kilka cech odróżniających go od wszystkich innych żółwi. Najbardziej zauważalną z nich jest brak kostnego karapaksu – zamiast tarczek pancerz żółwia skórzastego pokryty jest grubą skórą z osadzonymi płatami kości. Z karapaksu wystaje siedem wzniesień biegnących przez całą długość karapaksu. Cały grzbiet żółwia jest czarny lub ciemnoszary z licznymi jasnymi plamkami. Jego plastron jest jasnego koloru co kontrastuje z grzbietem i łapami.

Rozmiary
Karapaks dorosłego żółwia skórzastego osiąga średnio 1-2 metry długości; rekord wynosi 213 cm. Największy znany okaz („żółw z Harlech”) ważył 916 kg – prawdopodobnie jednak był to osobnik anomalny lub błędnie zważony. Największy oprócz niego znany żółw skórzasty ważył 650 kG. Najczęściej spotyka się osobniki o masie ciała 300 do 400 kg.

Biotop
Całe życie spędzają w morzu, jedynie samice na krótki czas wychodzą na ląd w celu złożenia jaj.

Pokarm
Mają delikatne szczęki, więc żywią się miękkimi zwierzętami jak meduzy, skorupiaki, mięczaki, małe ryby oraz wodorostami morskimi.

Behawior
Często nurkują poniżej 300 m, a czasami schodzą na głębokość 1200 m szukając meduz.

Rozmnażanie
Kilka razy w roku samice składają w wygrzebanych przez siebie dołkach od 50 do 160 zapłodnionych jaj o średnicy 50-65 mm ważących 70-90 g. Łączna liczba jaj składanych przez samicę waha się w granicach od 47 do 263. Inkubacja jaj trwa 50 do 78 dni, jednak zwykle wylęg odbywa się w przedziale 60-68 dni.

Występowanie
Występuje we wszystkich tropikalnych oceanach oraz w Morzu Śródziemnym. Spotyka się go również w wodach o niższej temperaturze w okolicach Nowej Fundlandii, Islandii, Norwegii i Alaski. Jeden okaz znaleziono na Bałtyku - w 1966 r. został przypadkowo schwytany w więcierz zastawiony przez rybaków z Rostocku. Osobnik ten miał długość całkowitą 215 cm i ważył 450 kG. Zasięg występowania tego żółwia jest największy wśród wszystkich gadów żyjących obecnie na Ziemi.

Wiki
Popularne pytania
Co to za zwierzę?
Kiedy powstał chiński nacjonalizm?
Czy psy potrafią zachowywać się altruistyczne?
Kto wynalazł krzesło elektryczne?
Dlaczego wystawiamy język, gdy jesteśmy skupieni?
Która część ciała (oprócz twarzy) zdradza, że się cieszymy?
Ile kosztował najtańszy samochód świata?
Jak się pisze: na dworze, czy na dworzu?
Jakim językiem mówi najwięcej osób na świecie?
Kto starzeje się szybciej - kobiety czy mężczyźni?
Czy rozgrzewanie rąk ciepłym oddechem jest skuteczne?
Czy wielkość stopy zmienia się w ciągu dnia?
Które państwo produkuje więcej bubli - Niemcy czy Chińczycy?
Gdzie podczas wojny znajdowały się napisy "Niemcom wstęp wzbroniony"?