logo

zwierzętaDlaczego kulawe konie najczęściej się usypia?

Dlaczego kulawe konie najczęściej się usypia?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Kulawe konie ze skomplikowanymi złamaniami najczęściej się usypia z bardzo prostego powodu - natury. Końskie kości są wyjątkowe, koń ma 205 kości, z tego w nogach aż 80, są również lekkie, a przez to również delikatne, kość nie pęka, ale się kruszy, tak więc nawet jak się ją złoży będzie powykrzywiana. Końskich poważnych złamań niestety nie można leczyć, tak jak w przypadku ludzi, za pomocą śrub czy szyn, zwierzę musi wstać na nogi po zabiegu już tego samego dnia, a przecież koń może ważyć nawet i pół tony. Jak młodziutki lekki koń jest w stanie stać na trzech nogach to duży już nie. Zbyt długie stanie na trzech nogach może je po prostu uszkodzić, szczególnie kopyta. Inna sprawa, że koń uwielbia ruch (nawet śpi w ten sposób) i nikt nie zmusi go do stania nieruchomo, aż się kończyna zrośnie. Podwieszanie konia na specjalnych nosidłach lub usypianie na jakiś czas może być natomiast groźne dla organów wewnętrznych zwierzęcia. Najbardziej niebezpieczne są złamania w dolnej części nogi, gdzie konie nie mają za dużo mięśni, złamania (często otwarte) są wtedy wyjątkowo groźne, bo mogą prowadzić do powikłań, które mogą zakończyć się bardzo bolesną i długotrwałą agonią.
Chore konie najczęściej zabija się zastrzykiem.
Popularne pytania
Dzięki jakiemu wydarzeniu powstał YouTube?
Które warzywo jest w Polsce najpopularniejsze?
Jak jest po niemiecku “pierdzieć”?
Jak się pisze “zresztą” czy “z resztą”?
Ile liści traci dąb w ciągu całego roku?
Ile wynosi suma wszystkich liczb w ruletce?
Czy po wilczych śladach można wyliczyć, ile liczy stado?
W którym wieku Jagiellonowie rządzili jedną trzecią Europy?
Który kraj wymusił na Rosji wycofanie wojsk z I RP w 1720 roku?
Dlaczego ziemska atmosfera nie uciekła w kosmos?
Jaką najniższą temperaturę może mieć zimny płomień?
Co się dzieje z ciałem podczas opalania?
Ilu sowieckich generałów otrzymało w latach 1943-89 najwyższe polskie odznaczenie wojskowe - order Virtuti Militari I klasy?
Czy podczas biegu można oddychać ustami?