logo

zwierzętaDlaczego człowiek nie powinien być uczestnikiem narodzin zwierząt?

Dlaczego człowiek nie powinien być uczestnikiem narodzin zwierząt?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Człowiek nie powinien być uczestnikiem narodzin zwierząt, aby nie zakłócić rozwoju nowo narodzonych stworzeń, chodzi tutaj konkretnie o zjawisko wdrukowania (ang. imprinting). Zjawisko to ma miejsce tuż po urodzeniu (czasami zaledwie kilka godzin, w przypadki kaczek i gęsi zanika 48 godzin od wyklucia) i utrwala w pamięci zwierzęcia obraz rodzica, rodzeństwa oraz typowych dla gatunku zachowań, które będą już z nim do końca życia. Zapis ten praktycznie nie podlega żadnym zmianom. Jeśli więc małe gęsi, kaczki .... wdrukują sobie obraz człowieka będą przekonane, że to jest ich rodzic. Może to okazać się również bardzo niebezpieczne, orzeł bowiem z tak wdrukowanym obrazem człowieka będzie traktował innych ludzi, jak tego samego gatunku, a tym samym będzie bronił swojego terytorium przed nimi. Odkrycie i opisanie tego zjawiska zawdzięczamy Douglas Spaldingowi, Oskarowi Heinrothowi i prof. Konradowi Lorenzowi.
Imprinting dotyczy przede wszystkim zagniazdowników (określenie gatunków ptaków, których pisklęta bardzo szybko po wykluciu z jaja są zdolne do samodzielnego życia i nie przebywają w gnieździe) oraz ssaków (szczególnie stadnych np: owce, jelenie ...).
Popularne pytania
Skąd się wzięła czarna legenda hiszpańskiej inkwizycji?
Po jakiej części ciała, oprócz twarzy, szympansy rozpoznają swoich pobratymców?
Czy dostępne w aptekach probiotyki są dobre dla zdrowia?
W którym roku małżeństwa najczęściej dochodzi do rozwodu?
Które przyprawy są najzdrowsze?
Skąd pochodzi słowo “wiosna”?
W którym roku życia pije się najwięcej alkoholu?
Kto jest silniejszy biorąc pod uwagę relacje do wagi ciała: słoń czy goryl?
Jak nazywa się duchowny w wojsku?
Który program antywirusowy jest najlepszy?
Kiedy skończył się holokaust Polaków?
Co to jest hemofobia?
W jaki sposób wręczamy kwiaty?
Co oznacza słowo "samuraj"?