logo

zwierzętaDlaczego człowiek nie powinien być uczestnikiem narodzin zwierząt?

Dlaczego człowiek nie powinien być uczestnikiem narodzin zwierząt?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Człowiek nie powinien być uczestnikiem narodzin zwierząt, aby nie zakłócić rozwoju nowo narodzonych stworzeń, chodzi tutaj konkretnie o zjawisko wdrukowania (ang. imprinting). Zjawisko to ma miejsce tuż po urodzeniu (czasami zaledwie kilka godzin, w przypadki kaczek i gęsi zanika 48 godzin od wyklucia) i utrwala w pamięci zwierzęcia obraz rodzica, rodzeństwa oraz typowych dla gatunku zachowań, które będą już z nim do końca życia. Zapis ten praktycznie nie podlega żadnym zmianom. Jeśli więc małe gęsi, kaczki .... wdrukują sobie obraz człowieka będą przekonane, że to jest ich rodzic. Może to okazać się również bardzo niebezpieczne, orzeł bowiem z tak wdrukowanym obrazem człowieka będzie traktował innych ludzi, jak tego samego gatunku, a tym samym będzie bronił swojego terytorium przed nimi. Odkrycie i opisanie tego zjawiska zawdzięczamy Douglas Spaldingowi, Oskarowi Heinrothowi i prof. Konradowi Lorenzowi.
Imprinting dotyczy przede wszystkim zagniazdowników (określenie gatunków ptaków, których pisklęta bardzo szybko po wykluciu z jaja są zdolne do samodzielnego życia i nie przebywają w gnieździe) oraz ssaków (szczególnie stadnych np: owce, jelenie ...).
Popularne pytania
Jak szybko rosną grzyby?
W którym kraju w Europie jest największy procent katolików?
Ile powinno się spać?
Czy odżywkę nakłada się na całą długość włosów?
Ile oddajesz państwu pieniędzy przy pensji 3500 zł na rękę?
W którym roku życia pije się najwięcej alkoholu?
O co prosił Gorbaczow Chińczyków w 1989 roku?
Jaką średnicę ma piasek?
Dlaczego w PRL-u część szkół miała schrony przeciwlotnicze?
Czy skunks mieszka w polskich lasach?
Dlaczego utrata pancernika Bismarck była dla Niemców tak dotkliwa?
Jak powstała muzyka?
Który sport skuteczniej spala tłuszcz - bieganie czy piłka nożna?
Czy Czesi wspierali terroryzm ukraiński w II RP?