logo

astronomia-fizykaJeśli dany obiekt porusza się z prędkością światła, z jaką prędkością poruszają się względem niego inne obiekty?

Jeśli dany obiekt porusza się z prędkością światła, z jaką prędkością poruszają się względem niego inne obiekty?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

W ogromnym uproszczeniu maksymalna prędkość jaką dany obiekt może osiągnąć w próżni, to prędkość światła (ok. 300 tys. km/s, dokładnie 299 792 458 m/s). Jeśli dany obiekt porusza się z prędkością światła (czyli osiągnie maksymalną możliwą prędkość we wszechświecie) wszystkiego inne obiekty "stoją w czasie". Jeśli więc nasz kosmiczny statek osiągnie taką prędkość wszystko co znajduje się po za naszym pojazdem "stanie", nawet jeśli drugi pojazd będzie się poruszał np: w naszym kierunku z taką same prędkością! Dla obserwatora będącego na drugim statku sytuacja jest analogiczna do naszej. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda dla obserwatora zewnętrznego, który oba nasze statki będzie śledził z jakiegoś innego punktu wszechświata. W tym przypadku obserwator nie będzie w stanie określić jednocześnie pozycji obu statków, ani ich prędkości względnej (pomiędzy badanymi obiektami).
Popularne pytania
Czy czerstwy chleb jest zdrowszy od świeżego?
Kto potrafi najszybciej napisać SMS?
Czy maślanka zawiera w sobie masło?
Dlaczego 18 maja 1935 roku policja w Wilnie nie miała co robić?
Czy dobrze jest dla wzroku, gdy światło pada na ekran komputera?
Jak duży może być karp?
Jak sprawdzić czy nasze dane nie zostały skradzione?
Jak naturalnie podwyższyć poziom testosteronu?
Dlaczego psy uczą się łatwiej niż koty?
Ile drzew rośnie na Ziemi?
Ilu amerykańskich prezydentów było kawalerami?
Jakiego koloru jest tlen?
Jaką wysokość ma najwyższy rollercoaster na świecie?
Leniwiec szybciej pływa czy chodzi?