logo

komputery
Pierwszy Superkomputer Cray-1

Pierwszy Superkomputer Cray-1
Superkomputer to warte miliony dolarów i zajmujące powierzchnię nawet kilku tysięcy metrów kwadratowych wielkie centra przetwarzania danych. Wykonują one biliony obliczeń zmiennoprzecinkowych w ciągu sekundy.
Ich historia sięga 1962 roku, kiedy to amerykańska firma Control Data Corporation zaprezentowała skonstruowany przez Seymoura Craya komputer CDC-6000. Jednak pierwszym superkomputerem o niemal współczesnej architekturze był powstały w połowie lat siedemdziesiątych Cray-1. Potrafił on wykonywać 80 milionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Cray-1 był komputerem jednoprocesorowym, zdolnym do wykonywania rozkazów wektorowych w sposób potokowy (ang. pipelining).
Pierwszy Cray korzystał z 16-modułowej pamięci operacyjnej o pojemności 16 milionów słów 64-bitowych (ok. 4 MB) i czasie dostępu 50 nanosekund. Komunikacja jednostki centralnej z otoczeniem odbywała się zaś przez dwanaście 16-bitowych kanałów wejścia/wyjścia o szybkości transmisji 160 Mbit/s. Do jednego z kanałów transmisyjnych dołączony był komputer komunikacyjny, pośredniczący między człowiekiem a systemem Cray-1.
Cray-1 pracował pod kontrolą wieloprogramowego systemu operacyjnego COS. Programy były wykonywane w trybie wsadowym. Podstawowym językiem wyższego rzędu był Fortran 66. Kompilator tego języka umożliwiał wektoryzację programu, czyli generację rozkazów wektorowych z ciągu instrukcji, realizujących operacje na elementach tablic, zapisanych najczęściej w postaci pętli programowych.
Pierwszy egzemplarz modelu Cray-1, kosztujący 8,5 mln dolarów, zainstalowano w amerykańskim laboratorium państwowym Los Alamos. W ślad za Los Alamos, system Cray-1 zaczęły zamawiać inne ośrodki obliczeniowe w USA.
Popularne pytania
Który z mózgów przedstawionych na zdjęciu jest człowieka, a który delfina?
Kiedy U-Booty odniosły największy sukces podczas II wojny?
Jak zapobiegać powstawaniu rozstępów?
Co znajdowało się w paczce, którą uratował i nigdy nie otworzył główny bohater filmu “Cast Away”
Czym zastąpić program do blokowania reklam na stronach AdBlock?
Która firma zaprojektowała samochód z napędem atomowym?
Czy mózg pracuje lepiej pod presją?
Czy wynalazcą peryskopu używanego w czołgach i okrętach podwodnych jest Polak Rudolf Gundlach?
Którą kaszę powinny jeść osoby z depresją?
Czy w Afryce pada śnieg?
Czy sęp oddaje mocz na nogi, aby nie nagrzały się na słońcu?
Co robią kowboje, aby okiełznać spanikowane stado bydła?
Który amerykański prezydent uprawiał marihuanę?
Czy człowiek może przeżyć jedząc wyłącznie ryby?