logo

znani-ludzie, 1922
Brytyjska autorka powieści kryminalnych i obyczajowych - Agatha Christie podczas urlopu na Hawajach, 1922

Brytyjska autorka powieści kryminalnych i obyczajowych - Agatha Christie podczas urlopu na Hawajach, 1922
Agatha Christie, Lady Mallowan, DBE, właśc. Agatha Mary Clarissa Miller Christie (ur. 15 września 1890 w Torquay, zm. 12 stycznia 1976 w Wallingford) – brytyjska autorka powieści kryminalnych i obyczajowych. Córka Clary i Fredericka Miller.
Najbardziej znana na świecie pisarka kryminałów oraz najlepiej sprzedająca się autorka wszech czasów. Wydano ponad miliard egzemplarzy jej książek w języku angielskim oraz drugi miliard przetłumaczonych na 45 języków obcych. W samej Francji sprzedano 40 milionów jej książek. Pod pseudonimem Mary Westmacott wydała kilka powieści obyczajowych, które również cieszyły się popularnością.
Christie wydała ponad 90 powieści i sztuk teatralnych. Ich akcja toczyła się głównie w zamkniętych pomieszczeniach, a mordercą mógł być tylko jeden z mieszkańców. Wniosła wiele nowych rozwiązań do tradycyjnej sztuki pisania kryminałów. Niektóre z jej powieści mają zaskakujące i wcześniej niespotykane w kryminałach rozwiązania, np. Zabójstwo Rogera Ackroyda czy Morderstwo w Orient Expressie. Jej sztuka Pułapka na myszy, wystawiona po raz pierwszy w 1952 roku w Londynie, jest nadal grana, po 20 tysiącach przedstawień.
Pisarka stworzyła słynne postaci literackie dwojga detektywów: Belga Herkulesa Poirota oraz starszej pani, detektyw-amator panny Marple. Będąc jeszcze u szczytu kariery napisała dwie powieści z tymi bohaterami – z zastrzeżeniem, że mają się ukazać dopiero po jej śmierci (tj. kilkadziesiąt lat później). Miały to być ostatnie zagadki do rozwiązania dla Poirota i Marple. W ostatniej sprawie kryminalnej rozwiązywanej przez belgijskiego detektywa zostaje on uśmiercony, bo – jak wyjaśniła w swym pamiętniku – zawsze uważała go za nieznośnego. Natomiast panna Marple, której cechy były wzorowane na babce autorki, po rozwiązaniu tajemnicy Uśpionego morderstwa spokojnie powróciła do swojej wioski.
Wiele z jej powieści i opowiadań zostało sfilmowanych, niektóre wielokrotnie (Morderstwo w Orient Expressie, Śmierć na Nilu czy 4.50 z Paddington). Na ich podstawie powstały także seriale telewizyjne i słuchowiska radiowe.
Jej pierwsze małżeństwo – z lotnikiem Archibaldem Christiem, zakończyło się rozwodem w 1928. Z tego związku pochodzi córka Rosalind urodzona 5 sierpnia 1919 r, zmarła 28 października 2004 r. Podczas I wojny światowej pracowała w szpitalu oraz jako technik farmaceutyczny, stąd też znajomość trucizn, wykorzystana później w powieściach. W grudniu 1926 pisarka zaginęła na 11 dni, co wywołało poruszenie w prasie. Do tej pory trudno powiedzieć, czy wynikało to z załamania psychicznego, czy może była to po prostu chwytliwa reklama. W 1930 wyszła ponownie za mąż za archeologa Maxa Mallowana, z którym wyjeżdżała na wykopaliska na Bliskim Wschodzie będącym później tłem kilku jej powieści. Akcja innych rozgrywa się w Torquay (hrabstwo Devon), gdzie się urodziła. W 1971 roku otrzymała Order Imperium Brytyjskiego.

Wiki
Popularne pytania
Czy czytanie po ciemku psuje wzrok?
Czy pod wodą słyszymy lepiej?
Z jaką prędkością porusza się stacja kosmiczna ISS?
Czy ogień rzuca cień?
Który z rosyjskich polityków przewidział rewolucję przed I wojną?
Które zawody zostały wykluczone z corocznych zawodów kłamców, jakie odbywają się w Anglii?
Czy herbatę powinno się zalewać wrzątkiem?
Jak długo trwa wysyłka towaru z Chin do Polski?
Czego w łóżku unikać, aby nie mieć kłopotów z hemoroidami?
Ile proc. adoptowanych w Japonii stanowią mężczyźni w wieku od 20 do 30 lat?
Ile zajęło pewnemu Francuzowi zjedzenie całego samolotu?
Skąd pochodzą jabłka?
W którym roku w Polsce po raz pierwszy pojawiła się reklama podpasek?
Ilu rowerzystów potrzeba do wytworzenia energii dla przeciętnego domu?