logo

historiaIlu pasażerów z najtańszymi biletami (3 klasy) przeżyło katastrofę Titanica?

Ilu pasażerów z najtańszymi biletami (3 klasy) przeżyło katastrofę Titanica?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

24,5 proc. pasażerów (czyli 174 z 710 osób) najniższej klasy trzeciej przeżyło katastrofę transatlantyku, dla porównania z klasy pierwszej uratowano 199 osób, co stanowi 60 proc. (z 329 osób), a z klasy drugiej 43,8 proc. (z 272 osób ocalało 119).
Choć łodzie ratunkowe mogły pomieścić połowę pasażerów* (20 szalup mogło pomieścić 1100 osób) uratowano zaledwie 31,9 proc. pasażerów (704 z 2208). Pierwsze spuszczone na wodę łodzie były częściowo puste, pasażerowie bowiem nie dopuszczali myśli, że może coś się stać i odmawiali opuszczenia statku. Nie istniało wtedy coś takiego jak poprawność polityczna i parytety, dlatego pierwszeństwo w zajmowaniu miejsc w łodziach miały kobiety i dzieci, dotyczyło to jednak jedynie klasy pierwszej i drugiej. W obawie przed chaosem wyjścia z klasy trzeciej były pilnowane przez załogę statku. Nie były to obawy bezpodstawne, aby zachować porządek uzbrojona załoga została zmuszona zastrzelić 13 mężczyzn, którzy próbowali przedrzeć się do szalup przed kobietami. Już po zatonięciu okrętu zaledwie jedna łódź powróciła, aby ratować ocalałych przy życiu, choć prawie wszystkie mogły zmieścić więcej pasażerów.

*Jeśli chodzi ilość szalup ratunkowych nie był to jakiś ewenement, bo podobna ilość łodzi znajdowała się na konkurencyjnych statkach Mauretania czy Lusitania.
Popularne pytania
Czego nie lubi nowotwór piersi?
Ile w Polsce mieszka osób o nazwisku Kupa?
Skąd pochodzi słowo "wagina"?
Kto częściej publikuje swoje zdjęcia - kobiety czy mężczyźni?
Czy długość nosa nosacza ma jakieś znaczenie?
Które produkty są najczęściej kradzione w europejskich sklepach?
Czy skłonność do samobójstw może być dziedziczona?
Który owoc stał się bohaterem piosenki Minionków?
Dlaczego zatykamy usta, gdy ziewamy?
Czy jazda na światłach w dzień zwiększa bezpieczeństwo na ulicach?
Czy słonie w Indiach mają problemy z nadużywaniem alkoholu?
Gdzie znajduje się las samobójców?
Która zabawka w Polsce uważana jest za najstarszą?
Co grozi muzułmaninowi za przejście na chrześcijaństwo?