logo

astronomia-fizykaCo się stanie kiedy w przestrzeni kosmicznej zdetonujemy bombę atomową?

Co się stanie kiedy w przestrzeni kosmicznej zdetonujemy bombę atomową?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Podczas eksplozji bomby atomowej w przestrzeni kosmicznej nieopodal Ziemi odpady radioaktywne odbiją się od ziemskiej atmosfery i nie będą stanowić większego zagrożenia. Jednak sam proces odbijania wytwarza impulsy elektromagnetyczne, które mogą mieć duży wpływ na działanie sieci elektrycznych na Ziemi.
Zarówno ZSRR, jak i USA zaczęły eksperymentowanie z eksplozjami bomb jądrowych w kosmosie pod koniec lat 50-tych. Największą bombę (100 silniejszą niż bomba zrzucona na Hiroszimę) Amerykanie zdetonowali w 1962 - Starfish Prime, która wybuchła na wysokości 386 km nad ziemią. Impuls elektromagnetyczny, który się wytworzył wywołał uszkodzenia urządzeń elektrycznych na Hawajach, zgasło około 300 lamp ulicznych, zostały uszkodzone mikrofalowe linie telefoniczne, samoloty odnotowały różne problemy z elektrycznością, zorza polarna zaczęła pojawiać się w miejscach, w których się wcześniej nie pojawiała. Eksplozja wprowadziła do magnetosfery Ziemi dużą ilość cząstek naładowanych, które ziemskie pole magnetyczne rozciągnęło wokół planety, tworząc sztuczny pas radiacyjny, który utrzymywał się 5 lat. Oprócz tego podczas eksplozji atomowej może dojść do zniszczenia satelitów, których fragmenty mogą zagrozić misjom, oprócz tego pozostają aktywne całe obszary promieniowania, które mogą mieć duży wpływ na zdrowie przebywających w kosmosie astronautów. Zarówno ZSRR i USA wkrótce zdecydowały się niedługo podpisać traktat o całkowitym zakazie prób jądrowych w kosmosie.
Popularne pytania
Co to jest stalking?
Czy mięso sprzedawane w opakowaniach jest gorsze od tego sprzedawanego luzem?
Skąd się wziął mit o latających na miotle czarownicach?
Gdzie znajduje się najniżej położone miasto świata?
Ile zarabiały prostytutki w PRLu?
Kiedy pojawiła się pierwsza reklama telewizyjna?
Czy górale są silniejsi od mieszkańców nizin?
W jakim celu NKWD/UB zorganizowało "Pogrom kielecki" w 1946 roku?
Których produktów powinna unikać starająca się o dziecko kobieta?
Kto był ostatnim obywatelem ZSRR?
Ile może kosztować służący w wojsku pies do wykrywania min?
Dlaczego lepiej mierzyć ciśnienie w domu?
Ile pompek trzeba wykonać, aby pobić rekord świata?
Czy Niemcy i Rosjanie prowadzili rozmowy pokojowe po 1941 roku?