logo

astronomia-fizykaCo się stanie kiedy w przestrzeni kosmicznej zdetonujemy bombę atomową?

Co się stanie kiedy w przestrzeni kosmicznej zdetonujemy bombę atomową?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Podczas eksplozji bomby atomowej w przestrzeni kosmicznej nieopodal Ziemi odpady radioaktywne odbiją się od ziemskiej atmosfery i nie będą stanowić większego zagrożenia. Jednak sam proces odbijania wytwarza impulsy elektromagnetyczne, które mogą mieć duży wpływ na działanie sieci elektrycznych na Ziemi.
Zarówno ZSRR, jak i USA zaczęły eksperymentowanie z eksplozjami bomb jądrowych w kosmosie pod koniec lat 50-tych. Największą bombę (100 silniejszą niż bomba zrzucona na Hiroszimę) Amerykanie zdetonowali w 1962 - Starfish Prime, która wybuchła na wysokości 386 km nad ziemią. Impuls elektromagnetyczny, który się wytworzył wywołał uszkodzenia urządzeń elektrycznych na Hawajach, zgasło około 300 lamp ulicznych, zostały uszkodzone mikrofalowe linie telefoniczne, samoloty odnotowały różne problemy z elektrycznością, zorza polarna zaczęła pojawiać się w miejscach, w których się wcześniej nie pojawiała. Eksplozja wprowadziła do magnetosfery Ziemi dużą ilość cząstek naładowanych, które ziemskie pole magnetyczne rozciągnęło wokół planety, tworząc sztuczny pas radiacyjny, który utrzymywał się 5 lat. Oprócz tego podczas eksplozji atomowej może dojść do zniszczenia satelitów, których fragmenty mogą zagrozić misjom, oprócz tego pozostają aktywne całe obszary promieniowania, które mogą mieć duży wpływ na zdrowie przebywających w kosmosie astronautów. Zarówno ZSRR i USA wkrótce zdecydowały się niedługo podpisać traktat o całkowitym zakazie prób jądrowych w kosmosie.
Popularne pytania
W których krajach świata otyłość uchodzi za ideał kobiecej urody?
Jak długo trwała najdłuższa rozgrywka w Monopoly?
Co jest głównym powodem smogu w Polsce?
Jak zwalczyć bezsenność?
Ile razy można złożyć na pół kartkę papieru?
Jak bronić się przed wężami?
Ile kilometrów autostrad odziedziczyliśmy po Niemcach na ziemiach odzyskanych?
Co można przynieść z basenu, oprócz grzybicy?
Czy poniższe zdanie jest prawidłowe?
Który sport skuteczniej spala tłuszcz - bieganie czy piłka nożna?
Jakie mleko powinno znaleźć się w przygotowywanej kawie?
Jak ułożyć sztućce w trakcie, bądź po skończonym posiłku?
Czy magnetyzm działa tylko na metale?
Palący marihuanę pogarszają swoje zdolności kreatywnego myślenia?