logo

znani-ludzie, 1939
22.09.39r. pod Sopoćkiniami - po dotkliwym pobiciu - strzałem w tył głowy Sowieci mordują gen. J.Olszynę-Wilczyńskiego

22.09.39r. pod Sopoćkiniami - po dotkliwym pobiciu - strzałem w tył głowy Sowieci mordują gen. J.Olszynę-Wilczyńskiego
Józef Konstanty Olszyna-Wilczyński (ur. 27 listopada 1890 w Krakowie, zm. 22 września 1939 pod Sopoćkiniami) – generał brygady Wojska Polskiego.

We wrześniu 1939 dowodził Grupą Operacyjną „Grodno”. Już 17 września generał, podróżując wraz ze swoim sztabem samochodem z Pińska do Grodna, zetknął się z luźnymi oddziałami sowieckimi oraz dywersantami komunistycznymi. Po otrzymaniu rozkazu rozwiązania oddziałów, przebywa w Sopoćkiniach pod Grodnem. Prawdopodobnie zwłoka z ewakuacją sztabu związana była z organizowaniem pierwszych w kraju grup konspiracji zbrojnej.

22 września nad ranem wyruszył autem prowadzonym przez szofera, wraz z żoną – Alfredą Olszyną-Wilczyńską, adiutantem – kapitanem artylerii Mieczysławem Strzemeskim i jeszcze jednym mężczyzną w kierunku granicy litewskiej. Po kilku minutach jazdy samochód został zatrzymany przez radzieckie czołgi w Nowikach. Pasażerów samochodu ograbiono i rozdzielono – żonę generała zamknięto w stodole, a generała Olszynę-Wilczyńskiego i kapitana Strzemeskiego poprowadzono na bok i zamordowano. Z relacji żony generała wiadomo, że ciała obu mężczyzn były zmasakrowane. Rosjanie zakrwawioną czapkę generała pokazywali jako swoje trofeum. Mogiła gen. Wilczyńskiego znajduje się w miejscowości Sopoćkinie, parafia Teolin, koło Grodna, a symboliczna na cmentarzu salwatorskim w Krakowie.

We współczesnej literaturze rosyjskiej (autorstwa głównie J. Muchina) podawane jest stwierdzenie, że generała Olszynę-Wilczyńskiego zabito w czasie ucieczki z bagażem samochodem osobowym po porzuceniu podległych mu walczących jeszcze oddziałów; tymczasem świadkami egzekucji generała i jego adiutanta strzałem w tył głowy była jego żona i kilkanaście towarzyszących jej osób.

22 września 1991 w 52. rocznicę śmierci w Kościele Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Krakowie u OO Kapucynów na krużgankach klasztornych umieszczono pamiątkową tablicę ku czci generała wykonaną z czarnego marmuru dębnickiego. Jest patronem ulic w Krakowie i Sopoćkiniach.

Był synem Mikołaja Wilczyńskiego z zawodu murarza oraz Karoliny z Wagnerów.

Wiki
Popularne pytania
Czy obywatel Malediwów ma prawny zakaz przejścia na islam?
Jaka jest najpopularniejsza nazwa łodzi?
Czy mieszanie różnych alkoholi szkodzi?
Co się stanie kiedy w kraju zabraknie prądu na dłużej niż 24 godziny?
Dlaczego kot podchodzi do ludzi, którzy kotów nie lubią?
Co jest powodem wysychania Jeziora Aralskiego?
W którym polskim mieście najłatwiej znaleźć żonę?
Na czym polega “nigeryjski szwindel”?
Które pieśni patriotyczne były rozpatrywane jako kandydatki do hymnu państwowego w 1926 roku?
W jakim kraju lekarz może badać kobiece narządy, jednak nie może na nie patrzeć?
W jakim tempie starzeje się człowiek w kosmosie?
Kiedy Niemcy po raz pierwszy rozpoczęli prace nad planem wojny z Rosją po 1918 roku?
Kto bardziej zadłużył Polskę - W.Jaruzelski czy E.Gierek?
W których godzinach komponował Ludwig van Beethoven?