logo

wojna, 1962
Amerykańskie zdjęcie lotnicze miejsca startów sowieckich rakiet balistycznych średniego zasięgu w San Cristobal, Kuba, 1.11.1962


Kryzys kubański – kryzys polityczny między dwoma supermocarstwami dysponującymi bronią atomową – ZSRR i USA, który miał miejsce między 16 a 28 października 1962 na Kubie. Był spowodowany tajnym rozmieszczeniem przez ZSRR na Kubie pocisków balistycznych średniego zasięgu, bezpośrednio zagrażających terytorium USA. Wcześniej, tj. na przełomie lat 1959-1960 USA rozmieściły rakietowe pociski balistyczne na terytorium Wielkiej Brytanii, Włoch i Turcji. Był to największy kryzys w historii powojennego świata.

Po wykryciu przez wywiad USA na początku sierpnia 1962 dziwnych budowli na Kubie oraz nadmiernego ruchu radzieckich statków w kubańskich portach, następnie po wykryciu urządzeń i rakiet, w odpowiedzi na zagrożenie prezydent USA John F. Kennedy wprowadził kwarantannę morską Kuby (blokada transportu środków bojowych) i zażądał wycofania rakiet. Potencjalny globalny konflikt nuklearny nabrał realnych kształtów, gdy do Kuby zaczęły się zbliżać radzieckie statki wiozące kolejne materiały militarne.

Konflikt został zażegnany, kiedy po żądaniu prezydenta USA przywódca radziecki Nikita Chruszczow 28 października rozkazał zawrócić statki oraz wyraził zgodę na demontaż wyrzutni rakietowych, w zamian za gwarancje nieagresji USA na Kubę, a także wycofania rakiet amerykańskich z Turcji. Takie rozwiązanie wywołało negatywną reakcję Fidela Castro i doprowadziło do przejściowego ochłodzenia stosunków sowiecko-kubańskich. Stany Zjednoczone w owym czasie nie podały do publicznej wiadomości faktu wycofania przed końcem kwietnia 1963 r. swoich rakiet ("Jupiter") z Turcji, które pozwoliło Chruszczowowi zachować honor na arenie międzynarodowej, jednak w międzyczasie osłabiło znacznie jego pozycję polityczną w kraju.

Konsekwencją zagrożenia katastrofą atomową było uruchomienie gorącej linii telefonicznej w 1963 roku między przywódcami supermocarstw, aby w przyszłości móc się w łatwiejszy sposób uporać z potencjalnymi konfliktami.

Propaganda radziecka przedstawiała pomyślne zakończenie kryzysu jako wielki triumf Chruszczowa, jednak współpracownicy Chruszczowa uznali, że nie można na nim polegać, jako na przywódcy państwa i partii. Uważali, że Chruszczow prowadził zbyt niebezpieczną politykę międzynarodową. Porażka z Kennedym miała znaczenie dla przedwczesnego zakończenia kariery Chruszczowa. W październiku 1964 Chruszczow został obalony w wyniku spisku, na czele którego stał Leonid Breżniew. Breżniew został nowym przywódcą ZSRR. Pomny historii Chruszczowa, nie kontynuował jego polityki – bezpośredniego starcia z USA i otwartego, bezceremonialnego ingerowania na półkuli zachodniej.

Wiki
Popularne pytania
Ilu ludzi zginęło podczas zdobywania kosmosu?
Z jakiego powodu Islandczycy zaatakowali brytyjską flotę wojenną w 1958 roku?
Jak miała wyglądać II RP Józefa Piłsudskiego?
Kim jest psychopata?
Czy woda przewodzi prąd?
Jaki rodzaj śmierci wybrali dla kalifa Mongołowie po zdobyciu Bagdadu w 1258 roku?
W jakim celu powstała internetowa pornografia?
Czy studenci, którzy mają konkretne wyobrażenia na temat swojej przyszłości aż w 70 proc. realizują swoje marzenia?
Kiedy Niemcy po raz pierwszy rozpoczęli prace nad planem wojny z Rosją po 1918 roku?
Czy potrawy z kuchenki mikrofalowej są szkodliwe?
Śpi się lepiej w hamaku czy łóżku?
Czy rowerzyści mogą jeździć po buspasach?
Czy warto jeść "kozy z nosa"?
W którym kraju 3 maja również jest Dniem Konstytucji?