logo
historia

Podboje Rzymy w Afryce w czasie panowania cesarza Luciusza Septimiusa Severusa, 203 n.e.


Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Lucjusz Septymiusz Sewer, Lucius Septimius Severus (ur. 11 kwietnia 145/146 w Leptis Magna, zm. 4 lutego 211 w Eboracum (obecnie York) – ekwita, prawnik, cesarz rzymski w latach 193-211.
Po śmierci Pertynaksa w 193 roku wybrany przez żołnierzy cesarzem. W wyniku wojny domowej pokonał konkurentów do tronu: Didiusza Juliana, Pescenniusza Nigra i Klodiusza Albina. W latach 197-199 pokonał króla Partów Wologazesa V i utworzył na zdobytych terenach nową prowincję Mezopotamię, której zarząd powierzył prefektowi i wikariuszom mianowanym spośród ekwitów. Podczas tej wojny z Partami miał stłumić powstanie żydowskie w Palestynie. Założyciel dynastii Sewerów. Synowie Karakalla i Geta otrzymali za jego życia tytuł cezarów a następnie augustów.

Po pokonaniu Pescenniusza Nigra zrównał z ziemią wspierające uzurpatora miasto Bizancjum (Byzantion), czyli późniejszy Konstantynopol. Po kilku latach zdecydował jednak o jego odbudowie i to właśnie Septymiuszowi Sewerowi przypisuje się rozpoczęcie budowy, na gruzach miasta greckiego, typowo rzymskiej metropolii[2]. Po stu latach jego projekt kontynuował Konstantyn Wielki.

Wiki
Popularne pytania
Czy każdy pies jest optymistą?
Gdzie polscy muzułmanie wybierali się na pielgrzymki w I RP?
Ile lat mieli najmłodsi rodzice świata?
Ilu rekrutów do wojska wywiozła z Polski Rosja między powstaniami?
Czy taki sam młotek wykonany z zubożonego uranu będzie cięższy od stalowego?
Które z wymienionych marek należą do polskiego kapitału: Winiary, Pudliszki, Wedel, Sokołów, Wawel, Ruch, Saga, PWN, Morliny ..?
Gdzie można ważyć w batmanach?
Czy tylko Indianie skalpowali swoje ofiary w Ameryce?
Kiedy obchodzony jest Dzień ziemniaka?
Komu Polacy zawdzięczają zdobycie Monte Cassino?
Co ma wspólnego czosnek, cebula i włosy?
Ile kilometrów przeszli Frodo z Samem w drodze do Mordoru?
Dlaczego wschodnia granica II RP pokrywała się mniej więcej z linią drugiego rozbioru?
Ile kilogramów bakterii zawiera ciało dorosłego człowieka?