logo

pod mikroskopem
Głowa tasiemca (Cestoda) pod mikroskopem


Tasiemce (Cestoda) – płazińce pasożytujące wewnętrznie. Tasiemce przechodzą złożony cykl rozwojowy ze zmianą żywicieli. Żywicielami pośrednimi są bezkręgowce lub kręgowce, natomiast ostatecznymi - z reguły kręgowce, u których żyją głównie w przewodzie pokarmowym. Pierwszym stadium larwalnym jest onkosfera, zaopatrzona w 6 haczyków embrionalnych, lub orzęsiona larwa koracidium (u Pseudophyllidea); drugie stadium larwalne może mieć rozmaitą postać. Tasiemce pasożytują na kręgowcach od co najmniej 270 milionów lat[1]. Zaatakowany człowiek może usunąć pasożyta za pomocą leków, dzięki którym tasiemiec zostaje osłabiony i wydalony wraz z kałem.

Długość ciała waha się w granicach od kilkuset mikrometrów do kilku, a nawet kilkunastu metrów (np. u bruzdogłowca szerokiego do 20 metrów). W ciele człowieka osiąga do 15 metrów długości[potrzebny przypis]. U większości gatunków ciało składa się ze skoleksu (główki), szyjki i proglotydów, tworzących tzw. strobilę (nazwaną tak ze względu na wiekowe ułożenie członów, przypominające strobilizację u parzydełkowców). Na skoleksie występują narządy czepne w postaci bruzd przyssawkowych (u tasiemca bruzdogłowca) lub przyssawek (u tasiemców uzbrojonych i nieuzbrojonych) oraz kurczliwego ryjka opatrzonego hakami (u tasiemca uzbrojonego). Szyjka jest strefą wzrostową i na ogół w ciągu całego życia tasiemca odrastają od niej nowe człony.

W zależności od stopnia rozwoju układu rozrodczego wyróżnia się w strobili kolejno człony niedojrzałe, dojrzałe i maciczne. W członach dojrzałych wykształcają się samodzielne układy rozrodcze męskie i żeńskie, w końcu powstają gamety. Człony maciczne zawierają silnie rozwiniętą macicę, pozostałe zaś elementy obu układów rozrodczych częściowo w nich zanikają. Liczba członów strobili zależy od gatunku i może wynosić od trzech aż do kilku tysięcy. U niektórych gatunków brak jest członowania zewnętrznego (np. u rzemieńca). Znane są również gatunki nie tworzące strobili.

Wiki
Popularne pytania
Co ma wspólnego rdza i ognisko?
Czy ryby wydają dźwięki?
Czy to prawda, że człowiek wykorzystuje zaledwie 10 proc. mózgu?
Czy ludzkie ciało może eksplodować?
Czy potrawy z grilla mogą być zdrowe?
Jakiego koloru jest światło słoneczne?
Który ze ssaków wykluwa się z jajka?
Czy komary mogą latać podczas deszczu?
Za jaki wyczyn kapral Leonard Żłób otrzymał podczas kampanii wrześniowej order wojenny „Virtuti Militari”?
Czy w Japonii starszy brat może poprosić o rękę dziewczyny swojego brata?
Kto najczęściej jest ofiarą ataku psa?
Jaki procent średnich i dużych zakładów upadła w wyniku reformy Balcerowicza i wyprzedaży?
Po wyglądzie kobiecych piersi można sprawdzić, czy kobieta przeżyła orgazm czy też nie?
Ile słów języka angielskiego należy poznać, aby zrozumieć 95 proc. angielskojęzycznych tekstów?