logo
wojna, 1917

Widok na pole bitwy pod Passchendaele, I wojna światowa, Francja, 1917


Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Bitwa pod Passchendaele (znana także jako trzecia bitwa pod Ypres) – jedna z najkrwawszych bitew I wojny światowej rozegrana pomiędzy połączonymi armiami Wielkiej Brytanii, Kanady, Związku Południowej Afryki, ANZAC i Francji, a armią Cesarstwa Niemieckiego. Celem bitwy było przejęcie kontroli nad wioską Passchendaele (dziś Passendale), w pobliżu Ypres we Flandrii Zachodniej (Belgia). Plan Ententy zakładał uczynienie wyłomu w liniach niemieckich, dostanie się na belgijskie wybrzeże i zajęcie znajdujących się tam baz niemieckich okrętów podwodnych.
Bitwa toczona była w niesamowicie ciężkich warunkach terenowych. Obszar ten był z natury bagnisty, dodatkowo od sierpnia nastąpiło załamanie pogody. Ciągłe opady deszczu utworzyły na mocno wcześniej zbombardowanym terenie niemożliwe do przejścia morze błota. Szacuje się, iż w wypełnionych wodą kraterach utonęło co najmniej kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy. Bagno uniemożliwiało też użycie czołgów. Niemcy byli dobrze umocnieni w sieci bunkrów. W końcu, po trzech miesiącach krwawych walk, 6 listopada 1917 Passchendaele zostało zdobyte przez Kanadyjczyków.

Bitwa jest uważana za jedną z najbardziej kontrowersyjnych i bezowocnych kampanii I wojny światowej. Prawie pół miliona żołnierzy alianckich i ćwierć miliona Niemców zginęło lub odniosło rany w walce o kawałek zrujnowanej, bagnistej ziemi. Bitwa przesunęła linię frontu o ok. 10 kilometrów. Nie zmieniło to w znaczący sposób sytuacji żadnej ze stron. Dodatkowo, w kwietniu następnego roku, w bitwie pod Lys Niemcy odzyskali prawie cały obszar utracony pod Passchendaele.

Wśród uczestników bitwy byli m.in. Henry Allingham oraz Harry Patch - w okresie późniejszym jedni z najdłużej żyjących ludzi, wyróżnieni różnymi odznaczeniami oraz Adolf Hitler.

Wiki
Popularne pytania
Które angielskie słowo ma najwięcej znaczeń?
Co chcieli Brytyjczycy od bolszewików w zamian za uznanie ich władzy w 1918 roku?
Które papierosy uznawane są za najmocniejsze?
Przy jaskrawym oświetleniu dowolne emocje (pozytywne i negatywne) są odczuwane intensywniej?
Jak szybko ulegają rozkładowi niedopałki papierosów?
Czy mężczyźni mogą karmić piersią?
Ile waży najcięższy rower świata?
Co może zrobić kobieta, aby jej partner wytrzymał na zakupach?
Na jakiej wysokości poprowadzono kolej Qinghai-Tybet?
Jeśli kobieta skubie płatek ucha oznacza to ....
Która celebrytka była najczęściej wyszukiwana w Googlu w 2015 roku?
Czy kiedykolwiek kobieta wygrała Rajd Paryż-Dakar?
Co Napoleon oddał carowi w zamian za utworzenia Księstwa Warszawskiego?
Ile hamburgerów potrzebowałby dorosły T.Rex, aby się najeść?