logo

biznes-ekonomiaKrótka lekcja ekonomii - kapitalizm vs. socjalizm, autor niemieckiego cudu gospodarczego - Ludwig Wilhelm Erhard

Krótka lekcja ekonomii - kapitalizm vs. socjalizm, autor niemieckiego cudu gospodarczego - Ludwig Wilhelm Erhard

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Urodził się w Bawarii. Podczas I wojny światowej walczył na froncie zachodnim jako artylerzysta. Po wojnie ukończył studia ekonomiczne.
Ludwig Wilhelm Erhard (ur. 4 lutego 1897 w Fürth, zm. 5 maja 1977 w Bonn) – niemiecki polityk, ekonomista, 2. kanclerz RFN i przez wiele lat minister gospodarki.
Po zakończeniu II wojny światowej, Erhard został doradcą ekonomicznym amerykańskich władz okupacyjnych w Bawarii. Po utworzeniu Bizonii dalej był pracownikiem administracji władz alianckich.
Erhard był po wojnie członkiem niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU). Został ministrem gospodarki w pierwszym rządzie Konrada Adenauera. Jest uważany przez wielu za jednego z ojców niemieckiego „cudu gospodarczego” (niem. Wirtschaftswunder).
Po ustąpieniu Adenauera w 1963 został drugim kanclerzem federalnym. Po zwycięskich dla CDU wyborach w 1965 ponownie został kanclerzem. Ustąpił ze stanowiska rok później. Lecz zanim to się stało, wystosował 25 marca 1966 notę pokojową. Deklarował w niej gotowość RFN do poprawy stosunków z państwami Układu Warszawskiego. Jego następcą został partyjny kolega – Kurt Georg Kiesinger.
Günter Rittner, 1974 - Portret Ludwiga Erharda, Galeria Kanclerska w Berlinie
W czasie swego urzędowania Erhard konsekwentnie nie uznawał istnienia i legalności drugiego niemieckiego państwa – NRD oraz granic zachodnich Polski i popierał doktrynę, w myśl której nadal istniało państwo niemieckie w granicach Rzeszy Niemieckiej z 1937. Zmianę w tej polityce dokonał dopiero kanclerz Willy Brandt.

Wiki
Popularne pytania
Jak powstaje echo?
O ile zmienia się wysokość wieży Eiffela w wyniku zmian temperatury?
Czy depresja jest zaraźliwa?
Czy istnieje muzeum, w którym można przekonać się jak pachnie wybuch bomby atomowej?
Co to jest?
Na czym polega podatek od wyjazdu?
Kto statystycznie częściej korzysta z usług prostytutek - Niemcy czy Hiszpanie?
Co sprawia, że Ziemia nie jest jednolitą gładką kulą?
Który z drapieżników nabija swoje ofiary na druty kolczaste?
Co to jest?
Co było warunkiem przystąpienia Anglii do sojuszu antyrosyjskiego w 1790 roku?
Jaki język jest j. obrzędowym dla większości amiszów?
Jakie metody antykoncepcji preferowali Polacy w PRL-u?
Ile w Polsce żyje kobiet o imieniu Maria?