logo

fizyka
I zasada dynamiki (zasada bezwładności) w praktyce (wideo)

I zasada dynamiki (zasada bezwładności) w praktyce (wideo)
I zasada dynamiki (zasada bezwładności)
I zasada dynamiki: W inercjalnym układzie odniesienia, jeśli na ciało nie działa żadna siła lub siły działające równoważą się, to ciało pozostaje w spoczynku lub porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym.

Pierwsza zasada dynamiki Newtona jest rozwinięciem idei Galileusza, który zauważył, że jeżeli usuniemy przeszkody ruchu, to zniknie potrzeba podtrzymywania ruchu przez jakąkolwiek siłę. Ruch jednostajny prostoliniowy będzie się odbywać sam przez siebie, bez żadnej pomocy z zewnątrz, o takim ruchu mówimy czasem jako o ruchu swobodnym. Galileusz stwierdza, że z każdym obiektem można związać układ odniesienia i że opisy tego samego ruchu w każdym układzie są równoważne. Stwierdzenie to nazywane jest zasadą względności. Galileusz opisał także sposób zamiany wielkości opisujących ruch, gdy zmieniany jest układ odniesienia, zwany transformacją Galileusza.
Wybierzmy ciało spełniające założenia pierwszej zasady dynamiki i przypiszmy mu pewien układ odniesienia. Każde ciało, na które też nie działa żadna siła, będzie w tym układzie odniesienia również spoczywało lub poruszało się po linii prostej ruchem jednostajnym. Każdemu takiemu ciału również można przypisać pewien nowy układ odniesienia. Układy te będą względem siebie spoczywały lub poruszały się ruchem jednostajnym prostoliniowym. Takie układy odniesienia nazywamy układami inercjalnymi.
Dlatego pierwsza zasada dynamiki jest traktowana jako postulat istnienia inercjalnego układu odniesienia i jest formułowana:
Istnieje układ odniesienia, w którym cząstka nie podlegająca oddziaływaniu z otoczeniem, spoczywa lub porusza się po prostej ze stałą prędkością.
Pierwsza zasada dynamiki zakłada istnienie inercjalnego układu odniesienia, nie wskazuje jak należy szukać takiego układu, dlatego jest postulatem istnienia inercjalnego układu odniesienia.
Jeżeli istnieje jeden inercjalny układ odniesienia, to istnieje ich nieskończenie wiele. Układy inercjalne spoczywają lub poruszają się względem siebie po linii prostej ze stałą prędkością.
Wyżej opisany sposób zamiany opisu ruchu z jednego układu odniesienia do innego w mechanice klasycznej nazywany jest transformacją Galileusza.
Bezwładność ciał jest to zdolność ciał do przeciwstawiania się wszelkim zmianom ruchu. Miarą bezwładności ciała jest jego masa.

Wiki

Popularne pytania
Jak nazywana jest osoba leworęczna w gwarze białostockiej?
Jak jest po czesku “komputer”?
Które seriale były najczęściej piracone w 2015 roku?
Co należy zrobić, żeby w czasie gotowania nie wykipiało mleko?
Po co piratom papugi?
Za ile lat ludzie będą musieli opuścić Ziemię?
Ile lat trwała służba w wojsku carskim?
Dlaczego Kazimierz Wielki oddał Śląsk Czechom?
Jak w Japonii nazywa się "Miś Uszatek"?
W którym kraju obchodzi się święto penisa?
Czy Niemcy stracili więcej żołnierzy podczas wojny z Francją w 1940 roku, czy podczas wojny z Polską w 1939 roku?
Czy każdy może mieć swoją gwiazdę w słynnej Hollywoodzkiej Alei Gwiazd?
Czy osoby zachowujące dłużej młodzieńczą twarz żyją dłużej?
Jak skutecznie manipulować innymi?