logo

psychologia, 1971
Stanfordzki eksperyment więzienny – miał za zadanie zbadać psychologiczne efekty symulacji życia więziennego, 1971


Stanfordzki eksperyment więzienny (Stanford Prison Experiment – SPE) – miał za zadanie zbadać psychologiczne efekty symulacji życia więziennego. Przeprowadziła go grupa psychologów uniwersytetu Stanford pod przewodnictwem Philipa Zimbardo w 1971 roku. Podczas selekcji kandydatów kierowano się ich dobrą kondycją psychofizyczną oraz brakiem kryminalnej przeszłości. 24 wybranych studentów losowo podzielono na więźniów i strażników. Eksperymentalne więzienie skonstruowano w piwnicy wydziału psychologii w Stanford.

Cele eksperymentu według Zimbardo

Skonfrontowanie tezy o radykalnej zmianie zachowania (skłonności do ogromnego okrucieństwa) zwyczajnych ludzi, kiedy stają się anonimowi i mogą traktować innych przedmiotowo.
Zbadanie wpływu otoczenia, autorytetu, solidarności grupowej oraz konkretnej sytuacji na działania jednostek (eksperyment Milgrama)

Wnioski Zimbardo

Amerykański psycholog tym samym udowodnił, że ludzie zdrowi psychicznie w specyficznych warunkach wcielają się w role oprawców i ofiar. Powodów takich zachowań upatruje on nie w zaburzeniach ludzkiej psychiki, lecz we wpływie otoczenia na jednostkę. Przez następne lata uczestnicy byli obserwowani – eksperyment nie wpłynął negatywnie na ich życie. Było to spowodowane tym, że zostali poddani terapii, na której dokładnie im wytłumaczono, czego byli uczestnikami i świadkami. Jednostki wyselekcjonowane do eksperymentu były w pełni zdrowe psychicznie, a eksperyment odbył się w jednym miejscu, dzięki czemu badani po jego zakończeniu wyszli ze swoich ról, zdjęli mundury i wrócili do normalnego życia. Starania eksperymentatorów sprawiły, że nie czuli oni winy ani wstydu.

Jednym z wniosków było też spostrzeżenie, że odgrywanie ról społecznych może wpływać na kształtowanie się osobowości jednostki, w szczególności w sytuacji, gdy nie ma ona możliwości zrzucenia schematu roli lub gdy rola społeczna nie pozwala jej na margines swobody postępowania. Zaplanowany na dwa tygodnie eksperyment przerwany został już po sześciu dniach ze względu na brutalne zachowania osób, które przyjęły role strażników.

Wiki
Popularne pytania
Skąd pochodzi nazwa popularnego środka antykorozyjnego "WD-40"?
Jak zaborcy próbowali skusić Polaków po rozpoczęciu I wojny w 1914 roku?
Co daje większa masa mięśniowa oprócz siły?
Który budynek uważany jest za najwspanialszy obiekt architektury i budownictwa pierwszego tysiąclecia naszej ery?
Czy Jurij Gagarin w swoje pionierskiej podróży w kosmos wziął ze sobą alkohol?
W jakich okolicznościach powstało powiedzenie "pieniądze nie śmierdzą"?
Czy jest sens odwoływania się od decyzji Facebooka w przypadku blokady konta?
Co oznacza koala w języku aborygenów?
Jaki prezent Hitler wysłał japońskiemu cesarzowi
Który fragment przysięgi małżeńskiej nie podoba się młodym parom?
Co jest droższe - złoto czy platyna?
Co mają wspólnego wieloryby i żaglówki?
Jaki procent Polaków jest wegetarianami?
Ile kilometrów plaż ma Hiszpania?