logo

natura800-letnie drzewko bonsai


Bonsai, sztuka bonsai (jap. 盆栽 karłowate drzewo w naczyniu?, bon – płaska taca lub pojemnik, sai – roślina; chiń. penjing) – sztuka miniaturyzowania drzew lub krzewów uprawianych w odpowiednio dobranych, płaskich pojemnikach. Efekt ten jest uzyskiwany poprzez specyficzne przycinanie oraz pielęgnację. W potocznym znaczeniu – zminiaturyzowane rośliny o sztucznie wymuszonym, płytkim systemie korzeniowym umieszczone w płaskim naczyniu.

Sztuka hodowli bonsai pochodzi z Chin (jest tam nazywana penjing, również penzai), mimo że jest kojarzona głównie z Japonią. Według źródeł Japończycy włączyli ją do swych tradycji w VIII wieku n.e. Pierwszy wiersz mówiący o bonsai pochodzi z połowy XIV w., jednak najwcześniejsze rysunki pochodzą ze skryptów z 1309 roku.

W przeszłości sztuką tą zajmowali się ludzie wysoko urodzeni – arystokraci, osoby duchowne. Od XVII w. zajęli się nią zwykli ludzie.

Uzyskanie doskonałej formy bonsai to rezultat wieloletniej pielęgnacji, niekiedy kilku pokoleń ogrodników. Do uprawy wybiera się gatunki drzew i krzewów o zdrewniałych pędach. Najbardziej cenione są bonsai z drzew długowiecznych, jak dęby, sosny, cisy, świerki, jałowce. Najmniej natomiast ceni się krótko żyjące gatunki roślin, jak np. topola.

W sztuce bonsai wyróżnia się liczne style, według których kształtowane jest drzewko, różniące się głównie kształtem pnia i pochyleniem do doniczki.

Drzewko bonsai nigdy nie jest "skończone" – jest ono żywą rośliną, wymagającą stałej pielęgnacji, polegającej nie tylko na podlewaniu i nawożeniu, lecz również na dbaniu o skarłowaciały kształt rośliny poprzez używanie technik mechanicznych. Drzewko jest więc przycinane, pędy uszczykiwane, a gałęzie owijane drutem, aby zachowały nadany im kształt.

Bardzo często sztuce bonsai towarzyszą kompozycyjnie dodatkowe elementy np. drobne rośliny lub kamienie. Umiejętność tworzenia takich ekspozycji zyskała rangę osobnych dziedzin: kusamono i suiseki.

Tworzenie miniaturowych "krajobrazów na tacy", nazywanych saikei ("żyjący krajobraz"), jest specyficzną formą bonsai, wykorzystującą skały, trawy, mchy, piaski oraz żywe drzewa. Obok żywych roślin można wykorzystać również sztuczne (bonkei). Przy starannym doborze roślin i zachowaniu proporcji można uzyskać precyzyjne odtworzenie krajobrazu w miniaturze.

Wiki
Popularne pytania
Z czego składa się przeciętna parówka?
Czy największe elektrownie na świecie to elektrownie atomowe?
Dla których religii Jerozolima jest świętym miastem?
Jak wyliczyć dzienne zapotrzebowanie na kalorie?
Która z serialowych par została pokazana jako pierwsza razem w łóżku?
Dlaczego hinduski konkurent Coca-Coli nazwał swój napój "Krowia Woda"?
Czy Marszałek E.Śmigły-Rydz zrobił dobrze opuszczając kraj?
Jaka skala ocen obowiązuje Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie?
Jak jest po japońsku “poproszę 4 pomidory”?
Czy wyznawcy bogini Kali z filmu "Indiana Jones i Świątynia Zagłady" istnieli naprawdę?
Czym odżywiają się samce komarów?
Czy lepiej spać w bieliźnie czy nago?
Ile potrzeba piasku do wybudowania jednego kilometra autostrady?
Ile kosztuje manekin do crash testów?