logo

militaria
Luk bombowy samolotu B-52 Superfortress podczas bombardowania (wideo HD)

Luk bombowy samolotu B-52 Superfortress podczas bombardowania (wideo HD)
Boeing B-52 Stratofortress – amerykański bombowiec strategiczny dalekiego zasięgu. Oblatany w 1952 roku, stosowany bojowo między innymi w wojnie wietnamskiej i pierwszej wojnie w Zatoce Perskiej.

Uzbrojenie
Bombowiec B-52 jest w stanie przenieść 31 500 kg różnego rodzaju broni konwencjonalnej (bomby, miny, rakiety) oraz bomby jądrowe (B28, B43, B53, B61, B83). Typowy ładunek konwencjonalny to na przykład 51 bomb 500-funtowych (241 kg). B-52 może też przenosić 20 pocisków manewrujących do atakowania z większych odległości (stand-off).
Wcześniejsze wersje B-52 były wyposażone w uzbrojenie strzeleckie: cztery karabiny maszynowe kalibru 12,7 milimetra umieszczone w stanowisku ogonowym. Za pomocą tej broni zestrzelono dwa północnowietnamskie MiG-i 21. Wersja B-52H jest już pozbawiona uzbrojenia obronnego.

Zastosowanie
B-52 znajdowały się w inwentarzu USAF-u przez większość zimnej wojny. Wojna wietnamska wymusiła przystosowanie Stratofortressów do roli bombowca konwencjonalnego. W czasie ośmiu lat tego konfliktu B-52 wykonały ponad 126 tysięcy samolotolotów bojowych i zrzuciły 2,63 miliona ton bomb.

W trakcie operacji „Pustynna Burza” w Iraku w 1991 roku Stratofortressy zrzuciły około trzydziestu procent (pod względem łącznego wagomiaru) bomb zrzuconych przez całą koalicję (w toku działań bojowych stracono jedną maszynę, lecz nie w wyniku działań nieprzyjaciela). Zastosowano je bojowo również w operacji bombardowania Jugosławii przez NATO w 1999 („Allied Force”), w operacji w Afganistanie („Enduring Freedom”, 2001), a także w drugiej wojnie irackiej („Iraqi Freedom”) w 2003 roku.

Obecnie B-52 są zgrupowane w dwóch stałych bazach: Minot AFB w Dakocie Północnej (5. Skrzydło Bombowe) i Barksdale AFB w Luizjanie (2. Skrzydło Bombowe). Ponadto często działają tymczasowo z różnych baz sił powietrznych Stanów Zjednoczonych na całym świecie.

Wiki

Popularne pytania
Co się stanie, gdy zetknie się cząstka z antycząstką?
Czy istnieją ludzie, którzy nie czują bólu?
Czy hipopotamy pocą się na czerwono?
Ile wynosi temperatura mleka w krowich wymionach?
Czy herbata skutecznie nawadnia organizm?
Jak wyglądały oświadczyny w starożytnej Grecji?
Czy warto iść na zakupy będąc smutnym?
Jak wyglądał pokłon przed chińskim cesarzem?
Czy do Ameryki trafiali również biali niewolnicy?
Jaki procent Polaków nie posiada żadnych oszczędności?
Jak podczas realizacji filmu wygląda wciąganie kokainy?
Jaki procent Polaków ma korzenie nordyckie?
Jak sprawdzić maksymalną ilość obsługiwanej pamięci RAM?
Czy truteń może użądlić?