logo

zdrowie-medycyna
Czy temperatura mierzona w odbycie jest wyższa czy niższa od tej pod pachą?

Czy temperatura mierzona w odbycie jest wyższa czy niższa od tej pod pachą?
Temperatura zależy od tego, w którym miejscu ją mierzymy i kiedy. Temperatura mierzona w odbycie lub na błonie bębenkowej ucha będzie wyższa o 0,2 - 0,5 stopni Celsjusza od tej mierzonej w tym samym czasie pod pachą i 0,3 do 0,6 stopni C wyższa niż w jamie ustnej. Należy bowiem zawsze pamiętać, że temperatura rano jest niższa od tej wieczorem, różnice mogą być wahać się o 1 do nawet 1,5 stopni Celsjusza. W środku dnia nasza temperatura może wynosić 36,6 stopni Celsjusza, ale już wieczorem może to być 37 stopni (czasami nawet nieco więcej), aby spaść o 6 rano do 36 stopni.
Za temperaturę ciała odpowiada nasz naturalny termostat. Należy przy tym dodać, że wewnątrz organizmu temperatura ciała jest nieco wyższa od tej przy skórze, najwyższą temperaturę ma nasza zapracowana pompa - serce i równie zapracowana wątroba. Średnia temperatura zależy również od wieku, nieco wyższą temperaturę mają dzieci, natomiast starsi niższą i płci, kobiety podczas owulacji mają nieco wyższą temperaturę. Noworodki nie mają jeszcze wyrobionej regulacji temperatury np. nie mają dreszczy, temperatura ciała trzymiesięcznego niemowlaka wynosi 37,4 stopnia, dojrzałość pod tym względem dziewczęta uzyskują już w wieku 14 lat, a chłopcy dopiero w 17 roku życia, wtedy to temperatura stabilizuje się na poziomie 36,6 stopni.
Na temperaturę wpływa również dowolny wysiłek fizyczny, umysłowy, a nawet dieta np. białko zwiększa temperaturę ciała.
Kiedy mamy temperaturę nasz naturalny termostat podnosi temperaturę (ciało ma wtedy mniej niż optymalne 36,8), w ten sposób zaczyna być nam zimno, a w konsekwencji zaczynamy odczuwać dreszcze i w ten sposób podnosimy temperaturę ciała i skuteczniej walczymy z chorobą (wirusy wolniej się namnażają, wzrasta produkcja antywirusowego naturalnego środka - interferonu). Pot ma w tym przypadku ochłodzić ciało podczas nagłego wzrostu temperatury. Kiedy organizm jest zdrowy zadaniem naturalnego termostatu jest utrzymywanie stabilnej temperatury.
Ze stanem podgorączkowym mamy do czynienia wtedy kiedy temperatura wynosi od 37,3 do 38 stopni C, z gorączką mamy styczność powyżej 38 stopni C. Optymalna temperatura do walki z chorobą to ok. 39 stopni, już przy ponad 41 stopniach zaczyna robić się niebezpiecznie, może dojść do drgawek, zaburzenia pracy organizmu i nieodwracalnych uszkodzeń mózgu. Równie niebezpieczne jest wyziębienie i spadek temperatury ciała, przy 32 stopniach pojawiają się dreszcze, pomiędzy 32 a 24 stopniami spada ciśnienie krwi i tętno, pojawiają się zaburzenia świadomości, senność, przy 21 przestaje funkcjonować krążenie krwi.
Popularne pytania
Który kraj po I RP miał być przez Rosję rozebrany i zlikwidowany?
Jakie korzyści przynosi przytulanie?
Ile kolców ma jeż?
Czy reklamy przed seansem w kinie są legalne?
Czy tybetańscy mnisi śpią tylko w pozycji na wznak?
Kto wymyślił "kocie pianino" polegające na kłuciu kotów w ogony?
Czy picie słodkich gazowanych napojów po posiłku jest zdrowe?
Co Czesi robili z kobietami, które utrzymywały kontakty z polskim żołnierzami w 1968 roku?
Dlaczego w Wielkiej Brytanii jest cieplej niż w Polsce?
Ile kilogramów może podnieść 12-latek?
Które przyprawy mogą być w nadmiarze szkodliwe?
Kogo z zagranicznych gości T.Mazowiecki zaprosił jako pierwszego na rozmowę po objęciu premierostwa?
Który budynek uważany jest za najwspanialszy obiekt architektury i budownictwa pierwszego tysiąclecia naszej ery?
Co to jest kakofobia?