logo

militaria, 1945
Zestrzelony japoński bombowiec nurkujący - Yokosuka P1Y, 1945


Yokosuka P1Y Ginga (jap. 横須賀 P1Y 銀河 Yokosuka P1Y Droga Mleczna?) - dwusilnikowy bombowiec, bazujący na lądzie, skonstruowany podczas II wojny światowej dla Japońskiej Cesarskiej Marynarki Wojennej. Był on następcą samolotu Mitsubishi G4M i nosił nadany przez aliantów kryptonim „Frances”.
P1Y został zaprojektowany przez morskie zakłady techniczne w Yokosuka na potrzeby marynarki wojennej, która potrzebowała samolotu o prędkości porównywalnej z myśliwcem Zero, zasięgiem porównywalnym z bombowcem G4M, ładunkiem bomb 907 kg, zdolnością do bombardowania nurkowego oraz do przenoszenia torped.

W wyniku takich wymagań konstrukcja samolotu raziła nadmiernym skomplikowaniem, trudnościami w produkcji oraz kiepskimi możliwościami serwisu. Problemy z silnikiem Nakajima Homare przyspieszyły jego wymianę na silnik Mitsubishi Kasei.
Yokosuka P1Y został użyty po raz pierwszy w sierpniu 1943. Nakajima wyprodukował 1002 egzemplarze, które działały dla pięciu grup powietrznych jako samoloty średniego typu, bazujące na lądzie oraz bombowce torpedowe, startujące z lotnisk polowych w Chinach, na Tajwanie, Marianach, Filipinach, wyspach Riukiu, Sikoku i Kiusiu.

Podczas ostatnich akcji wojny P1Y zostały użyte jako samoloty kamikaze. Samoloty w tej roli użyto przeciwko US Navy podczas bitwy o Okinawę w operacji Tan nr 2. Wersja myśliwca nocnego, P1Y2-S Kyokkō, była wyposażona w radar i 20-milimetrowe działko, które oprócz standardowego ostrzału do przodu działało także w układzie Schräge Musik. W sumie zakłady Kawanishi wyprodukowały 97 sztuk tego samolotu, ale wiele z tych samolotów zostało z powrotem przemienione na bombowce Ginga z powodu nieprawidłowego działania na dużych wysokościach przeciwko amerykańskim bombowcom B-29.

Wiki
Popularne pytania
Dlaczego zapach partnera jest ważny w związku?
Flagę się na maszt “wciąga” czy “podnosi”?
Jakie słowa są najczęściej wypowiadane przez uczniów?
Czy ketchup był kiedyś sprzedawany w drogeriach?
Skąd pojawiła się tradycja zakładania ślubnego welonu?
Który z organizmów może w czasie swojego życia wielokrotnie zmieniać płeć?
Pod wodą serce bije wolniej czy szybciej?
W jakim kraju rodzi się najwięcej rudzielców?
Czy najbogatszy kraj Europy jest monarchią dziedziczną?
Czy nagość w reklamie pomaga w sprzedaży produktu?
Czy oglądanie telewizora z bliskiej odległości szkodzi naszym oczom?
Co jest bardziej szkodliwe dla zdrowia: azotyny czy azotany?
Skąd pochodzi określenie “idiota”?
Który kraj jako pierwszy wprowadził rewolucję seksualną?