logo

technika
Jaki surowiec zastąpi ropę naftową?

Jaki surowiec zastąpi ropę naftową?
Jeśli naukowcy nie wymyślą nic innego to ropę naftową zastąpi lit, który używany jest w akumulatorach i bateriach litowo-jonowy. Choć zasoby litu w skorupie ziemskiej szacuje się na zaledwie 0.006 procenta, to jednak jest go na tyle dużo i jest bardzo łatwo dostępny, że przy uwzględnieniu recyklingu, aby zaspokoić szybki rozwój e-motoryzacji bez problemu starczy go do 2100 roku. Na jeden duży akumulator potrzeba minimum 20 kg tego surowca w przeciętnej baterii w smartfonie ok. 3 gramów. Lit jest bardzo reaktywny i szybko wchodzi w reakcję z wodą czy powietrzem, dlatego nie występuje w czystej formie. Lit można uzyskiwać ze słonych jezior, rud i z wody morskiej. Należy do najlżejszych metali. W przemyśle np. akumulatorowym wykorzystywany jest w formie przetworzonej w postaci węglanu litu i krzemionki litowej.
Lit jest idealnym metalem do magazynowania energii, jego jon (nośnik dodatniego ładunku elektrycznego) jest bardzo mały, akumulatory jonowe tracą miesięcznie zaledwie do 10 proc. zmagazynowanej energii (proces samorozładowania), bez większych strat można je ładować nawet do 10 tys. razy. Bateria samochodu Tesla Model S traci jedynie 5% swojej pojemności po pokonaniu ponad 80 tys. kilometrów (50 000 mil), a niektóre baterie 8% po pokonaniu 100 tysięcy mil (prawie 161 tysięcy kilometrów!). Na jednym ładowaniu niektóre modele Tesli mogą przejechać ok. 572 km (rekord wynosi 885,62 km).
Samochody elektryczne są wielką przyszłością całej motoryzacji, jednym z wielu plusów e-pojazdów będzie nie tylko zdecydowanie czystsze powietrze, ale również koniec szastania pieniędzmi przez państwa, które żyją ze sprzedaży ropy, tak się składa, że niektóre z nich sponsorują islamski terroryzm. W przypadku litu największe jego zasoby znajdują się krajach demokratycznych np. w Ameryce Południowej (Chile, Argentyna, Boliwia) i Północnej (USA).
Popularne pytania
Kto żyje dłużej - ojcowie czy bezdzietni mężczyźni?
Jakiego wzrostu był król Polski, Władysław Łokietek?
W którym roku Warszawa formalnie została stolicą Polski?
Jak jest po japońsku “nawet nie wiesz, jak cię uwielbiam”?
Jakie charakterystyczne elementy znajdowały się w apartamencie Stalina na Kremlu?
Do jakiej wysokości można spotkać ptaki?
Czy można rtęcią wbić gwóźdź w ścianę?
Co dokładnie oznacza skrót "OMG"?
Jak się pisze “ludzią” czy “ludziom”?
Kto w średniowieczu mógł zostać studentem?
Pod jakimi hasłami Anglia rozpoczęła wojnę z Chinami w 1839 roku?
Co się stało z kobietą, o którą Chmielnicki rozpoczął wojnę domową?
Czy myślami można ćwiczyć mięśnie?
Jak długo żyją koty?