logo

transportUkraiński An-225 Mrija (wybudowano jedynie jeden egzemplarz) w tle Boeing 747


Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

An-225 Mrija (ukr. Мрiя – „marzenie”, kod NATO – Cossack) – sześciosilnikowy samolot transportowy produkcji radzieckiej, pochodzący z biura konstrukcyjnego Antonowa, zbudowany w zakładach Antonowa. Jest to największy obecnie używany i najcięższy w historii samolot. Zbudowano tylko jeden egzemplarz (budowy drugiego nigdy nie zakończono).
Samolot zaprojektowano w celu przenoszenia orbitera Buran oraz części rakiety Energia, jednak z uwagi na zaniechanie programu Buran, nie używano go dłużej w tym celu. W chwili obecnej jedyny istniejący An-225 Mrija jest używany komercyjnie od 2001 r. przez ukraińskie linie Antonov Airlines do przenoszenia bardzo ciężkich ładunków. Mimo że jest to największy obecnie używany samolot, nie jest to największy pod względem wymiarów samolot w historii – był nim amerykański Hughes H-4 Spruce Goose (Świerkowa Gęś). H-4 miał większą rozpiętość skrzydeł, ale był zdecydowanie krótszy oraz miał mniejszą masę. H-4 wykonał tylko jeden lot, po którym zrezygnowano z jego eksploatacji i rozbudowy.
Mriję można było w Polsce podziwiać co najmniej dwukrotnie: 14 sierpnia 2003 r. na lotnisku Ławica w Poznaniu, gdy dostarczała elementy linii produkcyjnej (bęben korujący) o masie 128 ton dla fabryki zajmującej się produkcją płyt wiórowych w Szczecinku oraz 3 marca 2005 r. na lotnisku w Pyrzowicach pod Katowicami, skąd zabrała 3 helikoptery (na pokładzie miała ich już 5, zabranych wcześniej z Kiszyniowa) do Algierii.

Wiki
Popularne pytania
Kto wygrał bitwę pod Maratonem?
Jak się pozbyć brzydkiego zapachu rąk?
Ile lat ma najstarsze wino świata?
Które zwierzęta w zoo stanowią przyczynę największej ilości urazów swoich opiekunów?
Który serial Sci-Fi jest realizowany nieprzerwanie od 1963 roku?
Co oznacza po japońsku “Bakku-shan”?
W które miejsce na Ziemi najczęściej uderzają pioruny?
Ile wagonów potrzebowali Niemcy, aby ograbić W-wę po powstaniu?
Co jeść w czasie trwania biegunki?
Co to jest?
W północnej Polsce latem dzień trwa o godzinę dłużej niż na południu Polski, w zimie jest na odwrót?
Od kiedy w brzuchu mamy zaczyna bić serce dziecka?
Kiedy wzrasta ryzyko, że przyśnią się koszmary senne?
Jaki rozkaz mieli przekazać piloci samolotu, który wylądował w otoczonej W-wie 26 września 39 roku?