logo

naturaCo musiałoby się stać, aby na Ziemi nie było trzęsień ziemi i erupcji wulkanów?

Co musiałoby się stać, aby na Ziemi nie było trzęsień ziemi i erupcji wulkanów?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Aby do tego doszło musiałyby zastygnąć magma w jądrze Ziemi. Naukowcy przewidują, że nie nastąpi to szybko, bo za kilkanaście mld lat. W wyniku zastygnięcia magmy w ziemskim jądrze zniknęłaby również warstwa magnetosfery, która chroni nas przed szkodliwym promieniowaniem kosmicznym i wiatrem słonecznym. Gdyby nie ta ochrona każdy organizm na Ziemi byłby narażony na uszkodzenie tkanek, prowadzące do np. nowotworów, zmiany w DNA; z czasem brak magnetosfery doprowadziłby również do zniszczenia atmosfery (cząstki powietrza również stanowią zabezpieczenie przed szkodliwym promieniowaniem). Zastygnięcie magmy w jądrze Ziemi miałby również gigantyczny wpływ na życie zwierząt np. wędrownych ptaków, wielorybów, których zmysł orientacji oparty jest na polu magnetycznym. To również brak zorzy polarnej i brak możliwości użycia kompasu.

Jądro Ziemi znajduje się ok. 5 tys. km (najgłębszy odwiert jaki ludzie wykonali osiągnął 12 262 metrów) pod naszymi stopami i jest naprawdę ogromne - ma blisko 1,2 tys. km średnicy. Jądro składa się z dwóch części: zewnętrznego i wewnętrznego (najnowsze badania pokazują, że w jądrze wewnętrznym jest jeszcze jedno jądro, które powstało w wyniku jakiegoś kosmicznego kataklizmu). Zewnętrzne jądro jest półpłynne, to właśnie dzięki zjonizowanym cząsteczkom żelaza poruszającym się w jądrze zewnętrznym i ruchowi obrotowemu Ziemi nasza planeta posiada pole magnetyczne. Wewnętrzne jądro ma formę stałą i składa się przede wszystkim z żelaza i niklu. Warunki tam panujące są iście zabójcze - ciśnienie sięga 300 GPa przy temperaturze 5000-6000 stopni Celsjusza. To właśnie ciśnienie powoduje, że jądro wewnętrzne ma stałą formę.
Popularne pytania
Gdyby miłość miała cenę, to ile by kosztowała?
Dlaczego Chińczycy mają tak mało przedśredniowiecznych zabytków?
Jak poznać, czy mężczyzna jest płodny?
Co to jest krzywa Gaussa?
Kiedy w USA zakazano publicznej modlitwy w klasach?
Kto to jest TROLL?
Jaki procent redaktorów Wikipedii to kobiety?
Czym jest kiviak - tradycyjny przysmak z Grenlandii?
Kto znajduje się na zdjęciu?
Ile kosztowało Amerykanów stworzenie pierwszej bomby atomowej?
Czy kawa powoduje palipitacje serca?
Czy osoba z nadciśnieniem jest bardziej podatna na wybuchu gniewu?
Ile ważyła najlżejsza dorosła osoba na świecie?
Ile ważył pierwszy smartfon?